Analytici VÚB: Slováci majú nasporeného málo

Diskusia 17  
Analytici VÚB: Slováci majú nasporeného málo
Zdroj: SITA
Foto: getty images


6. 2. 2019 - Na skutočnosti, že Slováci sa nachádzajú v eurozóne na chvoste rebríčka porovnania výšky osobných finančných aktív, sa nič nezmenilo, uvádzajú analytici VÚB v mesačníku.

Osobné finančné aktíva Slovákov dosiahli v priemere ku koncu tretieho kvartálu 2018 zhruba 13,3 tis. eur. Hoci podľa analytikov VÚB rástli v pomere voči príjmom, v rámci eurozóny Slovensko zaostáva. Už z výsledkov predošlých prieskumov analytický tím VÚB dospel k záveru, že slovenské domácnosti majú nasporených málo finančných aktív, čo sa potvrdilo aj v rámci najnovších údajov. Priemerný Európan má podľa aktuálnych výsledkov nasporených takmer 69,9 tis. eur.

Výška osobných finančných aktív na obyvateľa vzrástla od konca roka 2016 po koniec tretieho kvartálu 2018 v priemere eurozóny o 3,8 %, zatiaľ čo na Slovensku vzrástla o 9,8 %. Hoci je percentuálny prírastok na Slovensku oveľa vyšší a relatívne Slovensko dobieha priemer eurozóny, v absolútnom vyjadrení predstavoval nárast osobných finančných aktív 1 180 eur oproti priemeru 2 580 eur v eurozóne.

Analytici VÚB: Slováci majú nasporeného málo

Finančné aktíva Slovákov dosahujú zhruba 19 % z priemeru eurozóny, i keď za ostatné takmer dva roky nastal posun z 18 %. Za hlavné dôvody nízkej úrovne analytici VÚB označili podpriemerný príjem, nízke celkové bohatstvo, vysoký podiel tých, čo vlastnia nehnuteľnosť, v ktorej bývajú a zlú skúsenosť s privatizáciou z deväťdesiatych rokov, resp. nízke finančné vzdelanie. "Na druhej strane doposiaľ nebola nastavená ani ponuka zo strany finančného sektora - absencia finančného vzdelávania, poradenstva, vysoké vstupné náklady voči investovaným peniazom," uvádzajú analytici VÚB.

Do roka 2022 podľa predpokladov VÚB narastú osobné finančné aktíva Slovákov v priemere minimálne na hodnotu 18 tis. eur, čo je o zhruba 35 % viac ako ich aktuálna hodnota. V pôvodnom predpoklade odhadovali pre koniec roka 2018 výšku osobných finančných aktív na úrovni zhruba 13,7 tis. eur, ku koncu tretieho kvartálu 2018 dosahovali takmer 13,3 tis. eur. "Rozdiel oproti predpokladu by mal plne pokryť ešte štvrtý kvartál 2018," uvádzajú analytici VÚB.