Grécko nebude musieť znížiť dôchodky, aby dosiahlo rozpočtový cieľ

Pridajte názor  Zdroj: TASR

3. 12. 2018 - Dohoda gréckej vlády s medzinárodnými veriteľmi krajiny na rok 2019, že v krajine dôjde k zníženiu dôchodkov až o 18 %, sa asi nebude realizovať.

Dohoda gréckej vlády s medzinárodnými veriteľmi krajiny na rok 2019, že v krajine dôjde k zníženiu dôchodkov až o 18 %, sa asi nebude realizovať. V pondelok o tom rozhodnú ministri financií eurozóny. DPA sa odvoláva na informácie, ktoré prišli z gréckeho ministerstva financií.

Dôvodom zmeny by mal byť fakt, že Atény v nasledujúcom roku dosiahnu základný prebytok rozpočtu 3,94 % až 4 %. Ide o hospodárenie štátu bez započítavania nákladov na obsluhu štátneho dlhu.

Výsledok by sa mal dosiahnuť aj bez znižovania dôchodkov. Veritelia od gréckej vlády žiadajú, aby bol rozpočtový prebytok vyšší ako 3,5 %.

Aténske ministerstvo financií odhaduje, že hrubý domáci produkt v nasledujúcom roku vzrastie o 2,5 %. Nezamestnanosť by sa mala do konca roka 2019 znížiť zo súčasných 19,1 % na 16,7 %.

Grécky parlament bude hlasovať o rozpočte 18. decembra. Krajina koncom augusta opustila pomoc svojich medzinárodných veriteľov. Na kapitálovom trhu by mala potrebné financie získavať už samostatne. Situáciu jej uľahčuje rezerva vyše 24 miliárd eur, ktorú má ešte k dispozícii. V krajnom prípade by jej táto suma mohla vystačiť na krytie záväzkov na nasledujúce dva roky.