Zamestnanosť v eurozóne aj v EÚ v 1. kvartáli vzrástla a je najvyššia v histórii

Pridajte názor  Zdroj:

13. 6. 2018 - Zamestnanosť v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v prvých troch mesiacoch tohto roka vzrástla o niečo viac ako v predchádzajúcom kvartáli a dosiahla najvyššiu úroveň v histórii týchto údajov.

Zamestnanosť v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v prvých troch mesiacoch tohto roka vzrástla o niečo viac ako v predchádzajúcom kvartáli a dosiahla najvyššiu úroveň v histórii týchto údajov. Informoval o tom v stredu európsky štatistický úrad Euostat.

Konkrétne, podľa Eurostatu sa počet zamestnaných osôb v eurozóne aj v celej EÚ v 1. štvrťroku 2018 zvýšil zhodne o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi, keď zamestnanosť v euroregióne stúpla medzikvartálne o 0,3 % a v EÚ o 0,2 %. Tieto údaje sú očistené od sezónnych vplyvov.

V medziročnom porovnaní zamestnanosť v 1. štvrťroku 2018 vzrástla v eurozóne aj v EÚ tiež rovnako, o 1,4 % (po náraste v 4. kvartáli 2017 o 1,6 % v euroregióne a 1,5 % v Únii).

Eurostat odhaduje, že v prvých troch mesiacoch 2018 bolo v EÚ zamestnaných 237,9 milióna mužov a žien, z toho 157,2 milióna v eurozóne. Toto sú najvyššie úrovne zaznamenané v obidvoch regiónoch.

Spomedzi členských štátov EÚ, za ktoré má Eurostat k dispozícii údaje, najvyšší medzikvartálny nárast zamestnanosti zaznamenali v sledovanom období Rumunsko (1,9 %), Malta (1,3 %), Portugalsko, Luxembursko a Chorvátsko (všetci o 1 %). Pokles nahlásilo len Estónsko (-1,4 %) a zamestnanosť zostala stabilná v Bulharsku a Litve.

Na Slovensku zamestnanosť v 1. štvrťroku 2018 vzrástla medzikvartálne o 0,4 % a medziročne o 2,2 %.