Produkcia nemeckého priemyslu v januári medzimesačne klesla

Pridajte názor  Zdroj:

9. 3. 2018 - Produkcia nemeckého priemyslu v januári opäť klesla, aj keď menej ako v decembri. Januárový výsledok však prekvapil ekonómov, ktorí očakávali, že priemysel ožije a jeho výkon začne znova rásť.

Produkcia nemeckého priemyslu v januári opäť klesla, aj keď menej ako v decembri. Januárový výsledok však prekvapil ekonómov, ktorí očakávali, že priemysel ožije a jeho výkon začne znova rásť.

Podľa spolkového štatistického úradu Destatist sa priemyselná produkcia v najväčšej ekonomike eurozóny v januári znížia o 0,1 % oproti decembru, keď po revízii medzimesačne klesla o 0,5 %. Analytici pritom predpovedali oživenie priemyslu v januári a jeho nárast o 0,7 %. Januárový pokles bol však oveľa miernejší ako v decembri.

Po vylúčení energetiky a stavebníctva sa priemyselná výroba v Nemecku v prvom mesiaci tohto roka zvýšila o 0,6 %.

Výroba tzv. kapitálových produktov pritom vzrástla o 1,4 %, spotrebiteľského tovaru o 2 %, ale produkcia polotovarov klesla o 1,2 %. Aj výroba energií sa v januári znížila, a to o 3,3 %, a stavebná produkcia klesla o 2,2 %.

V medziročnom porovnaní priemyselná produkcia v Nemecku v januári vzrástla o 5,5 %. Tempo jej rastu bolo pomalšie ako v decembri, keď dosiahlo 6,2 %.