Švajčiari dávajú prednosť nájmu, Slováci chcú bývať vo svojom

, rentcafe Foto: thinkstock

Bohaté Švajčiarsko vedie najnovšie rebríček krajín s najvyšším podielom ľudí, ktorí nebývajú vo svojom. V postkomunistických štátoch sa pritom nájomné bývanie často považuje za znak chudoby.

Podľa aktuálnej štúdie amerického portálu RentCafe, zaoberajúcim sa prenajímaním nehnuteľností, platí nájom za byt či dom 56,6 percenta Švajčiarov, čo je najvyšší podiel nájomníkov zo všetkých 30 porovnávaných vyspelých krajín. Na ďalších miestach rebríčka štátov s najväčšou obľubou bývania v podnájme figurujú Hongkong (49 percent nájomníkov), Nemecko (48,1 percenta), Kórea (44,8 percenta), Rakúsko (44,3 percenta) a Veľká Británia (36,5 percenta ).

Najmenej obľúbené bývanie v nájomnom byte je na Slovensku, takúto možnosť využíva iba 10,7 percenta, zvyšok žije vo vlastnom. Do tejto kategórie však pochopiteľne spadajú aj ľudia, ktorí splácajú hypotéku. Druhý najmenší podiel nájomníkov v Európe je v Česku a v Španielsku, v oboch krajinách platí nájom 22 percent obyvateľov.

Zo štúdie vyplýva, že vo väčšine najbohatších štátov podiel nájomného bývania v posledných ôsmich rokoch vzrástol. V Rakúsku je to takmer štvorpercentný nárast, v Nemecku o 2,7 percenta. Vôbec najviac nájomníkov pribudlo vo Veľkej Británii, nárast o 21 percent, nasleduje Írsko s 12 –percentným zvýšením. Na Slovensku je to 7-percentný nárast.

V Ruskej federácii poklesol za päť rokov počet nájomníkov o 28 percent, čo je najväčší pokles zo všetkých porovnávaných krajín. Dnes tam volí nájomné bývanie údajne len 12,3 percenta Rusov.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy