MH SR: V Buenos Aires rokuje Svetová obchodná organizácia ...

Pridajte názor  Zdroj:

11. 12. 2017 - V Buenos Aires rokuje Svetová obchodná organizácia, Slovensko zastupuje minister hospodárstva Peter Žiga Bratislava 11.

V Buenos Aires rokuje Svetová obchodná organizácia, Slovensko zastupuje minister hospodárstva Peter Žiga

Bratislava 11. decembra (TASR) - V argentínskom Buenos Aires sa včera večer začalo významné stretnutie Svetovej obchodnej organizácie – WTO. Slovenskú republiku na 11. ministerskej konferencii WTO zastupuje minister hospodárstva Peter Žiga. Rokovanie na najvyššej úrovni, za účasti viacerých hláv štátov, sa odohráva raz za dva roky a Argentína je hostiteľom po prvý raz v histórii. Ministri sa naposledy stretli v roku 2015 v keňskom Nairobi.

Rokovanie slávnostne otvoril prezident hostiteľskej krajiny Mauricio Macri a vyzval na rozvoj globálneho obchodu vo svete potrieb 21. storočia. Štyri hlavy významných juhoamerických štátov, argentínsky prezident Macri, Michel Temer z Brazílie, Horacio Cartes z Paraguaja a Tabaré Vázquez z Uruguaja následne podpísali deklaráciu na podporu WTO a jej úlohy pri multilaterálnom obchodnom systéme.

V rámci rokovania WTO zasadala za účasti viacerých ministrov aj Rada EÚ pre zahraničné záležitosti a obchod, ktorá prijala spoločnú pozíciu EÚ k rokovaniam.

"Slovensko podporuje úsilie o rozvoj svetového obchodu a odstraňovanie obchodných bariér, kde ako platforma na rozhovory zastáva významnú úlohu WTO. Podporu sme jasne preukázali aj ako predsednícka krajina v rade EÚ a práve počas nášho pôsobenia dokázala EÚ uzatvoriť prelomovú dohodu o voľnom obchode s Kanadou," zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Slovensko podporilo aj návrhy na dosiahnutie ambiciózneho, realistického a vyváženého výsledku rokovaní s cieľom presadiť záujmy EÚ, najmä  domácu reguláciu v službách, elektronický obchod a problematiku transparentnosti pre malé a stredné podniky.

V rámci rokovania Rady EÚ komisárka pre obchod Cecilia Malmström oznámila ministrom hospodárstva a obchodu finalizáciu dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom. Súčasne pripomenula, že sa v Argentíne pokúsi aj o výrazný posun v rokovaniach so zoskupením juhoamerických štátov Mercosur (Argentína, Brazília, Uruguaj a Paraguaj).

Minister hospodárstva absolvuje aj viacero bilaterálnych stretnutí s predstaviteľmi krajín regiónu a ďalších štátov. Podujatie, ktoré sa v argentínskej metropole končí 13. decembra, sprevádzajú mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia. TASR o tom informoval Odbor komunikácie Ministerstva hospodárstva SR.