Šéf newyorského Fedu W. Dudley očakáva pokračovanie zvyšovania úrokových sadzieb

Pridajte názor  Zdroj: TASR

25. 9. 2017 - Prezident newyorského Fedu William Dudley očakáva pokračovanie zvyšovania úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky.

Prezident newyorského Fedu William Dudley očakáva pokračovanie zvyšovania úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky. Ako dôvod uviedol, že súčasná nízka inflácia je iba dočasným javom.

Ako dnes Dudley povedal, očakáva, že miera inflácie, ktorú na nízkych úrovniach udržujú viaceré dočasné faktory, sa časom zrýchli a "v strednodobom horizonte" stabilizuje v blízkosti inflačného cieľa americkej centrálnej banky. Ten je stanovený na úrovni 2 %.

Vzhľadom na tento vývoj spolu s pokračujúcim posilňovaním americkej ekonomiky a vývojom na trhu práce by Fed mal pokračovať v upevňovaní svojej menovej politiky. Dudley zároveň dodal, že tri hurikány, ktoré od konca augusta zasiahli americkú pevninu, by rast ekonomiky nemali ovplyvniť.

Dudleyho vyjadrenia pravdepodobne ešte posilnia očakávania trhov, že americká centrálna banka pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb do konca tohto roka. Túto možnosť už naznačilo samotné vedenie Fedu, ktoré minulý týždeň síce ponechalo úrokové sadzby nezmenené, ale s nimi aj pôvodnú prognózu, že do konca tohto roka sa úrokové sadzby zvýšia ešte raz. V budúcom roku potom Fed počíta s tromi zvýšeniami úrokových sadzieb.