Európania previedli do Švajčiarska nezdanených vyše 45 miliárd eur

Diskusia 3  Zdroj: TASR

28. 2. 2016 - Nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko na základe švajčiarskych daňových údajov zistila, že občania viacerých štátov EÚ uložili vo Švajčiarku miliardy eur.

Nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko na základe švajčiarskych daňových údajov zistila, že občania viacerých štátov EÚ uložili vo Švajčiarku miliardy eur. S odvolaním sa na denník Tagesspiegel o tom informovala agentúra DPA.

Minister financií tejto spolkovej krajiny Norbert Walter-Borjans uviedol, že na sporných kontách sa nachádza celkovo 40 až 50 miliárd CHF (36,60 až 45,75 miliardy eur). Minister nevylučuje, že tieto peniaze predstavujú daňové úniky a do zahraničia sa dostali bez vedomia daňových úradov.

Severné Porýnie-Vestfálsko opakovane kupovalo od Švajčiarska dátové nosiče, najmä CD, s údajmi o kontách. "Odhalené dáta sa týkajú nielen Grécka," povedal Walter-Borjans. Spolková krajina totiž vlani poskytla gréckemu ministerstvu financií viac než 10.000 dátových súborov pre sledovanie daňových únikov. Ide pritom o sumy až do výšky štyroch miliárd švajčiarskych frankov, dodal minister.