ECB znížila kľúčové úrokové sadzby na historické minimum

Pridajte názor  Zdroj: TASR

5. 7. 2012 - Európska centrálna banka (ECB) dnes znížila kľúčové úrokové sadzby na historické minimum, aby pomohla ekonomike bloku, ktorá zápasí s dlhovou krízou a podporila opatrenia, ktoré na summite koncom minulého týždňa schválili európski lídri.

Frankfurt nad Mohanom 5. júla (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) dnes znížila kľúčové úrokové sadzby na historické minimum, aby pomohla ekonomike bloku, ktorá zápasí s dlhovou krízou a podporila opatrenia, ktoré na summite koncom minulého týždňa schválili európski lídri.

Menový výbor ECB znížil kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 0,75 %. Prvýkrát v histórii sa táto sadzba dostala pod hranicu 1 %. Analytici ale takéto rozhodnutie očakávali, keďže ekonomika bloku klesá. Aj miera inflácie, ktorá sa stále ešte pohybuje nad cieľovou hranicou 2 %, by sa podľa odhadu banky mala znížiť v tomto roku na 1,6 %.

ECB je pod tlakom investorov aj Medzinárodného menového fondu, aby obnovila program výkupu dlhopisov okrajových štátov eurozóny na sekundárnych trhoch. Ale očakáva sa, že hoci banka tento program zatiaľ neukončí, dlhopisy bude nakupovať len v mimoriadne naliehavých prípadoch, ak to už skutočne bude nevyhnutné.

"Program výkupu dlhopisov sa nachádza v hlbokom spánku a aj v ňom zostane," vyhlásil člen Rady guvernérov Klaas Knot.