V Česku začala pôsobiť nebanková požičovňa peňazí

Diskusia 3  Zdroj: TASR

1. 7. 2012 - Na českom internete sa objavila nová nebanková požičovňa peňazí Kouzelná půjčka, s. r. o. Český denník Mladá fronta DNES uvádza, že sa tvári čarovne, ale má žraločie úverové zuby.

Praha 1. júla (TASR) - Na českom internete sa objavila nová nebanková požičovňa peňazí Kouzelná půjčka, s. r. o. Český denník Mladá fronta DNES uvádza, že sa tvári čarovne, ale má žraločie úverové zuby. Ak si niekto požičia 10.000 Kč na rok, zaplatí na úrokoch 359,89 %.

Požičovňa je dielom britskej investičnej skupiny Laurence and Partners.

Úspešný žiadateľ o pôžičku môže do hodiny získať cez internet krátkodobý úver 10.000 Kč (390,01 eura) na dva až 30 dní. Denne sa oň usiluje 100 až 150 žiadateľov.

Úverová spoločnosť informovala, že chce poskytovať preklenovacie úvery a takzvané "pôžičky pred výplatou". Chce sa zameriavať na náročných spotrebiteľov. Riaditeľ spoločnosti Juraj Orgoň povedal, že požičovňa nemá záujem orientovať sa na problémových klientov, teda na ľudí s dlhmi alebo bez riadneho príjmu.

Orgoň dodal, že od začiatku činnosti požičovne dostalo pôžičku do 200 žiadateľov. Z denne spracovaných žiadostí ich prejde sitom kritérií menej ako 20 %.

Z pôžičky 10.000 Kč na päť dní sa platí úrok 643 Kč, za 10 dní 1136 Kč, 20 dní 2122 Kč, 25 dní 2615 Kč a na 30 dní 3108 Kč. Za vybavenie pôžičky sa platí poplatok 150 Kč a je súčasťou istiny.

V podmienkach o poskytnutí pôžičky sa uvádza, že pokiaľ ju dlžník nesplatí včas, je len na veriteľovi, aké riešenie vzniknutej situácie mu ponúkne. Jednou z možností je predĺženie splatnosti pôžičky. V takom prípade si firma účtuje 400-korunový poplatok, ktorý sa stáva takisto súčasťou istiny. Úroková sadzba môže byť však výrazne vyššia než bola na pôvodný úver.

Česká obchodná inšpekcia, do ktorej sféry patrí kontrola nebankových poskytovateľov úverov, už v podstate potvrdila, že sa spoločnosťou Kouzelná půjčka začala zaoberať. Objavujú sa podozrenia, že jej úrokové sadzby by sa mohli pokladať za úžernícke.

Informoval o tom český denník MF DNES na svojej internetovej stránke.