Počet sťažností na aerolínie rastie, Česi sa učia, ako získať odškodné

Praha 25. februára (TASR) – Zlá správa pre aerolínie, ktoré sa často domnievajú, že cestujúci znesú všetko: v Česku takých ľudí ubúda. Potvrdzujú to počty sťažností na Úrade civilného letectva aj skúsenosti firiem, ktoré sa zaoberajú vymáhaním kompenzácií od leteckých spoločností. Konštatujú to na svojej internetovej stránke české noviny Mladá fronta Dnes.
Podľa zistení tohto denníka Česi sa sťažujú hlavne na to, ako s nimi aerolínie zaobchádzajú pri meškaní alebo zrušení letu.
"Počet sťažností rastie. Dôvodom je skôr väčšia informovanosť cestujúcich než stúpajúci počet meškaní," uviedol Petr Navrátil z Úradu civilného letectva (CAA). Počet sťažností na jednotlivé letecké spoločnosti však CAA nechce zverejniť, prezradil len, že celkovo ich v roku 2011 bolo vyše dvesto.
Úrad však vlani nemusel udeliť žiadnu pokutu. Tá sa v ČR šplhá do miliónov korún, a tak sa letecké spoločnosti radšej snažia sťažnosti riešiť. A na čo sa ľudia ponosujú najčastejšie? "Nedostatok informácií od prevádzkovateľa alebo problémy v komunikácii so spoločnosťou," spresnil Navrátil.
Na svoj "let" napríklad hneď tak nezabudne 137 klientov spoločnosti Wizz Air, ktorí sa na konci januára 2012 vracali z Barcelony do Prahy. Nastúpili už síce do lietadla, ale piloti potom zistili, že lietadlo má technickú poruchu, a tak ľudia museli vystúpiť. Viac ako stovku cestujúcich nechal maďarský dopravca v Barcelone, nech si sami kúpia letenku u inej spoločnosti. Uhradiť peniaze za letenky ešte pred pár dňami firma odmietala. Wizz Air síce časti klientov zaplatil hotel, ale tým jeho starosť skončila. Na sťažnosť odpovedali aerolinky zjavne unifikovaným e-mailom, v ktorom dokonca zabudli vymeniť ponuku na náhradnú letenku z iného e-mailu. Miesto spojenia z Barcelony tak firma ponúkla cestujúcim let z Bruselu, navyše o rok skôr. Wizz Air priznal klientom kompenzácie až potom, ako sa obrátili na médiá.

Súvisiace články

Aktuálne správy