Rast priemyselnej produkcie sa v novembri takmer zastavil

Ak by podľa analytika ING Eduarda Hagaru pokračovala stagnácia slovenského priemyslu aj v nasledujúcich mesiacoch, hrubý domáci produkt krajiny by v tomto roku mohol klesnúť.

Správa „PRIEMYSEL: Rast priemyselnej produkcie sa v novembri takmer zastavil“, rozšírená o komentár analytika ING Eduarda Hagaru v treťom a štvrtom odseku.

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Medziročné tempo rastu slovenského priemyslu sa v novembri takmer zastavilo. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR očistených o vplyv počtu pracovných dní totiž produkcia v priemysle v jedenástom mesiaci minulého roka medziročne vzrástla iba o 0,4 %, kým ešte v októbri medziročný rast dosiahol 7,7 %.

V samotnej priemyselnej výrobe pritom produkcia stúpla o 0,8 %. Na druhej strane sa znížila produkcia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 0,4 %, v ťažbe a dobývaní o 10,2 %. V priemere za prvých jedenásť mesiacov minulého roka tak celková priemyselná produkcia na Slovensku stúpla medziročne o 7,5 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v novembri 2011 oproti októbru 2011 znížila o 2,4 %.

Také výrazné spomalenie ako priemysel predviedol v novembri, pritom nečakali ani analytici. Ako uviedol Eduard Hagara z ING, nálada v priemysle bola len mierne pod dlhodobým priemerom a priemysel v Českej republike a Maďarsku priniesol v novembri skôr pozitívne prekvapenia. „Takže sme predpokladali, že by priemyselná produkcia mohla v novembri rásť približne o 5 %. Negatívnym signálom je aj to, že spomalenie sa týka drvivej väčšiny odvetví,“ konštatoval Hagara.

Ak by sa rast priemyslu zastavil aj v ďalších mesiacoch, mohlo by to znamenať, že slovenské hospodárstvo by sa v tomto roku dostalo do recesie. „Novembrový výsledok predstavuje negatívne riziko pre náš odhad, že priemysel v roku 2012 porastie o 3 %. Keďže priemysel je vždy kľúčový pre rast celej slovenskej ekonomiky, jeho prípadná stagnácia by pri slabom spotrebiteľskom dopyte znamenala pokles hrubého domáceho produktu v roku 2012,“ dodal Hagara.

Celkovú produkciu priemyslu najvýznamnejšie v novembri ovplyvnil rast vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 6,9 %, výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 9,5 %, výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 7,3 %, výrobe dopravných prostriedkov o 0,8 % a vo výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 3,9 %. Objem produkcie sa znížil najmä vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 9,3 % a vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 22,3 %.

V priemere za jedenásť mesiacov roka 2011 vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o uvedených 7,5 %, z toho v priemyselnej výrobe o 9,4 %. Produkcia klesla v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 1,8 %, v ťažbe a dobývaní o 3,3 %.

Zvýšenie produkcie priemyslu za jedenásť mesiacov súviselo najmä s rastom vo výrobe dopravných prostriedkov o 18 %, výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 23,6 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 6,5 %, výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 11,3 % a vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 12,3 %. Produkcia klesla vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 9,1 % a vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 2,5 %.

Produkcia v slovenskom priemysle tak napriek výraznému novembrovému spomaleniu zatiaľ naďalej pokračuje v rastoch z roka 2010, kedy sa oživila po útlme v roku 2009. Kým v roku 2009 ešte priemyselná produkcia vplyvom prepadu zahraničného dopytu pre hospodársku krízu medziročne klesla o 13,7 %, predvlani už opäť rástla dvojciferným tempom. V priemere za celý rok 2010 dosiahol rast priemyselnej produkcie 18,9 %, keď rástli všetky odvetvia okrem výroby koksu a ropných produktov.

Súvisiace články

Aktuálne správy