Vymáhanie cezhraničných pohľadávok má byť jednoduchšie

Návrh zákona o európskom príkaze na zablokovanie účtov má v cezhraničných prípadoch umožniť rýchlejšie blokovanie financií na bankových účtoch v rôznych členských štátov.

Vládny kabinet v stredu schválil návrh zákona o európskom príkaze na zablokovanie účtov a o doplnení zákona o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov z dielne Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý by mal uľahčiť cezhraničné vymáhanie pohľadávok v občianskych a obchodných veciach. Návrhom sa má zaviesť opatrenie, ktoré umožní v cezhraničných prípadoch účinne a urýchlene zablokovať finančné prostriedky vedené na bankových účtoch v rôznych členských štátoch EÚ.

Podľa vládou schváleného návrhu právna úprava poskytne veriteľovi možnosť dosiahnuť vydanie neodkladného opatrenia vo forme európskeho príkazu na zablokovanie účtov, ktorým sa zabráni prevodu alebo vybratiu finančných prostriedkov, ktoré má jeho dlžník v držbe na bankovom účte vedenom v členskom štáte. A to v prípade ak hrozí, že bez takéhoto opatrenia bude následné vymáhanie jeho pohľadávky, resp. nároku voči dlžníkovi zmarené alebo podstatne sťažené.

„Súd nariadi banke, ktorá vedie účet osoby, proti ktorej príkaz na zablokovanie smeruje, aby zablokovala sumu peňažných prostriedkov do výšky uvedenej v príkaze na zablokovanie z účtu tejto osoby a neumožnila tejto osobe s peňažnými prostriedkami do tejto výšky nakladať,“ uvádza sa v predloženom návrhu.

Návrh zákona o európskom príkaze na zablokovanie účtov, ktorým sa zároveň dopĺňa zákon o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov má tiež zabezpečiť riadnu aplikáciu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie. Zákon by mal byť účinný od 1. marca 2017.

Súvisiace články

Aktuálne správy