Británia nemusí hneď uvoľniť menovú politiku, tvrdí člen BoE

Martin Weale, člen výboru pre menovú politiku Bank of England, hovorí, že na rozdiel od roku 2008 britských spotrebiteľov alebo firmy po odhlasovaní odchodu krajiny z EÚ nezasiahla panika.

Britská centrálna banka by sa podľa člena jej výboru pre menovú politiku Martina Wealeho nemala ponáhľať s redukciou úrokových sadzieb. „Mali by sme počkať na silnejšie dôkazy, kým urobíme nejakú zmenu menovej politiky,“ povedal v pondelok Weale v prejave, ktorý banka zverejnila na svojej internetovej stránke. Konštatoval pritom, že nepovažuje za presvedčivý argument, podľa ktorého budú trhy sklamané, ak Bank of England (BoE) na augustovom zasadaní menovú politiku neuvoľní. Dodal, že na uvoľnenie menovej politiky je nutné očakávanie dostatočne rozsiahleho oslabenia produkcie.

Silným argumentom podľa Wealeho nie je ani to, že sú nutné rýchle kroky centrálnej banky s cieľom upokojiť ľudí. „Na rozdiel od skúsenosti z roku 2008 nemám nijaký pocit, že spotrebiteľov alebo firmy zasiahla panika. Podľa môjho pozorovania neexistujú závažné známky finančnej paniky,“ uviedol. Podľa jeho názoru po vymenovaní novej britskej premiérky sa vytratila prinajmenšom časť bezprostrednej neistoty, ktorá nastala po odhlasovaní odchodu Británie z Európskej únie.

Britská centrálna banka minulý týždeň ponechala úroky na nezmenenej úrovni a neschválila napumpovanie ďalších peňazí do ekonomiky napriek obavám z toho, aký ekonomický vplyv bude mať rozhodnutie krajiny odísť z Európskej únie. Väčšina ekonómov očakávala, že centrálna banka Británie zredukuje hlavnú úrokovú sadzbu z terajšej úrovne 0,5 %, aby podporila

Súvisiace články

Aktuálne správy