O niečo lacnejší aj chudobnejší: Končí kult Warrena Buffetta?

, The Telegraph Foto: SITA

Na svete nie je veľa mužov, ktorým sú ľudia ochotní zaplatiť milióny dolárov, keď sa s nimi budú môcť naobedovať. A ešte menej ich je vo veku 84 rokov. Ale Warren Buffett jednoducho nie je typickým deduškom. Pre mnohých je symbolom amerického sna. Pracovať začal v obchode svojho starého otca a predával Coca Colu a žuvačky svojim spolužiakom. Teraz je jedným z najbohatších Američanov a jeho majetok presahuje 70 miliárd dolárov. Niet divu, že si ľudia tak cenia možnosť položiť mu nejakú otázku a vypočuť si jeho myšlienky.

Minulý týždeň sa opäť dražila možnosť naobedovať sa s Buffettom. Najvyššia ponuka dosiahla 1,23 milióna dolárov. To je určite vysoká suma, ale minulý rok to bolo ešte viac, 2,16 milióna dolárov a v roku 2012 dokonca 3,45 milióna dolárov. Ide o známku klesajúceho záujmu o Proroka z Omahy a nie je to známka jediná. Za ďalšiu môžeme považovať zmenšujúce sa bohatstvo tohto investora. V rebríčku najbohatších ľudí sveta sa pred neho dostal Amancio Ortega. Buffett má stále k dispozícii 70,2 miliardy dolárov, takže od hladu trpieť nebude, najmä ak ľudia budú aj naďalej ochotní platiť za obedy s ním. Môže ísť ale o známku toho, že investor už je za svojím zenitom. A prečo jeho bohatstvo kleslo? Zdá sa, že ide o dôsledok dvoch najväčších investícií jeho konglomerátu.

Berkshire Hathaway drží 14,9 % spoločnosti American Express a 9,2 % spoločnosti Coca Cola. Tak veľké podiely znamenajú, že na Berkshire Hathaway pomerne znateľne dolieha relatívne zlá návratnosť akcií týchto firiem. Obe firmy Buffett považuje za "nevyhnutné," ide o spoločnosti, ktoré dominujú svojmu sektoru a podľa investora tomu tak bude aj naďalej. Mali by dokonca byť schopné ukrajovať z trhového podielu ich konkurentov. Podobné stávky Buffettovi doteraz vychádzali, ale dnes už je to inak, čo dokazuje aj príbeh Tesca. Prejavuje sa to aj na akciách samotnej Berkshire Hathaway. Ich cena sa za posledných päť rokov viac ako zdvojnásobila, počas posledných piatich mesiacov ale klesla o viac ako 5 %. Možno je to dôvod, prečo sa najbohatší muž sveta Bill Gates rozhodol znížiť svoj podiel v Berkshire Hathaway.

Buffett nepovažuje svoje osobné bohatstvo za dôležité, podobne sa vyjadruje o zmenách v investičných portfóliách iných investorov. Na zmeny v jeho svete ale poukazuje napríklad aj to, že riaditeľ spoločnosti NetJets, Jordan Hansell, bol prepustený. O ňom sa Buffett predtým vyjadroval pozitívne, Hansell ale aj napriek tomu musel svoju pozíciu opustiť a špekuluje sa o tom, že príčinou je jeho spor s pilotmi a ich odbormi.

Väčšina Buffettových investícií je dnes stávkou na americkú ekonomiku. Dokazuje to aj jeho doposiaľ najväčšia akvizícia, kúpa Burlington Northern Santa Fe, ktorá prebehla v roku 2009. S ňou slávi úspech, pretože spoločnosť expanduje a prevzatie zo strany Berkshire Hathaway jej podľa slov jej riaditeľa prospieva.

Buffett je dlhodobým investorom a negatívny vývoj pri jednej skupine jeho investícií by mal byť v jeho portfóliu vyrovnávané výnimočne dobrými výsledkami iných firiem. Množia sa ale medvedie signály týkajúce sa jeho schopnosti prinášať aj naďalej výnimočnú návratnosť a je namieste sa pýtať aj na to, ako dlho ešte môže vydržať samotný kult jeho osobnosti.

Súvisiace články

Aktuálne správy