Ceny ropy klesli aj na záver roka, za celý rok klesli najviac od roku 2008

Ceny ropy zaznamenali v roku 2014 najvýraznejší pokles od nástupu svetovej finančnej krízy v roku 2008, keď Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Spojené štáty odmietli ustúpiť zo svojich pozícií a znížiť produkciu, napriek vysokým zásobám na trhu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Cena americkej ropy ukončila posledné obchodovanie v minulom roku na 5,5-ročnom minime, keď ju nepodporili ani informácie z americkej vlády, že zásoby ropy v minulom týždni klesli o 1,75 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Na druhej strane ale OPEC v decembri vyťažil viac ropy, než mu stanovuje ťažobná kvóta. Tú prekročil už siedmy mesiac po sebe. Rovnako aj ťažba v USA v roku 2014 prudko rástla. Za celý rok cena WTI klesla o 46 %, čo je najviac od roku 2008.
„Minulý rok jednoznačne najviac ovplyvnilo zvyšovanie produkcie v Severnej Amerike,“ povedal Michael Hiley, analytik zo spoločnosti LPS Partners v New Yorku. „Pre ruskú ekonomiku, ako aj Irán a Venezuelu to má negatívne dôsledky, no pre svetovú ekonomiku je to z dlhodobého hľadiska pozitívne,“ dodal.
Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou vo februári klesla na záver obchodovania 31. decembra o 85 centov a obchodovanie v minulom roku uzatvorila na úrovni 53,27 USD (43,88 eura) za barel. Bola to najnižšia uzávierka od mája 2009. Svoje tohtoročné maximum dosiahla 20. júna, keď počas obchodovania zaznamenala cena WTI 107,73 USD/barel.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla na záver stredajšieho obchodovania o 57 centov na 57,33 USD/barel. Aj v tomto prípade išlo o najnižšiu hodnotu uzávierky od mája 2009. Za celý minulý rok sa cena Brentu znížila o 48 % a oproti tohtoročnému maximu, ktoré predstavovalo 115,71 USD/barel, klesla cena o viac než polovicu.

Súvisiace články

Aktuálne správy