Deficit rozpočtu by mal v budúcom roku klesnúť pod 2 % HDP

Deficit verejných financií by mal v budúcom roku predstavovať 1,98 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalších rokoch by sa mal postupne znižovať na úroveň 1,02 % HDP v roku 2016 a 0,44 % HDP v roku 2017. Vyplýva to z upraveného návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie roky, ktorý dnes prerokuje Hospodárska a sociálna rada SR. Prvý návrh rozpočtu predstavilo Ministerstvo financií (MF) SR ešte v polovici augusta, vláda musí o ňom rozhodnúť do 15. októbra.
Podľa odhadov rezortu financií slovenská ekonomika v tomto roku dosiahne rast 2,4 % a v roku 2015 mierne zrýchli na 2,6 %. „Pokračujúce zlepšovanie situácie na trhu práce povedie k stabilizácii rastu spotreby domácností. Na druhej strane, konsolidácia verejných financií nevyhnutná pre dodržanie rozpočtových cieľov povedie k výraznému poklesu spotreby verejnej správy,“ skonštatovalo MF SR s tým, že v rokoch 2016 a 2017 rast postupne zrýchli k 3,5 %.
Zamestnanosť by mala v roku 2015 stúpnuť o 0,4 %, pričom pozitívne sa bude podľa rezortu financií vyvíjať počet zamestnaných najmä v trhových službách a priemysle. „Miera nezamestnanosti klesne v roku 2015 na približne 13 % a jej poklesu bude napomáhať aj mierne zníženie počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva,“ predpokladá MF SR. Reálna mzda by mala v nasledujúcom roku dosiahnuť tempo rastu na úrovni 2,1 %, čo bude v súlade s rastom produktivity.
Ministerstvo ďalej konštatuje, že návrh rozpočtu verejnej správy je vo výraznej miere ovplyvnený opatreniami vyplývajúcimi z ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Rozpočet verejnej správy na roky 2015 až 2017 po prvýkrát obsahuje aj nové subjekty, ktoré boli preradené do sektora verejnej správy. Ide o Národnú diaľničnú spoločnosť, Železnice SR, dopravné podniky miest Bratislava, Košice, Banská Bystrica a Žilina, Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov a Eximbanku. „Táto metodická zmena automaticky bez akýchkoľvek zásahov vlády do rozpočtovej politiky zvyšuje v roku 2015 úroveň konsolidovaných výdavkov verejnej správy oproti schválenému rozpočtu na rok 2014,“ upozornil rezort.
Druhým významným faktorom zvýšenia konsolidovaných výdavkov je podľa rezortu financií prechod na novú európsku metodiku ESA 2010 a z nej vyplývajúce rozdiely v zaznamenávaní niektorých položiek.

Súvisiace články

Aktuálne správy