Nemecko vzorovo šetrilo, prvýkrát od roku 1969 bude mať vyrovnaný rozpočet

, ČTK Foto: SITA

Trvalo to viac ako 40 rokov. Nemecký minister financií dúfa, že sa krajina svojou rozpočtovou disciplínou stane príkladom pre ostatné štáty Európskej únie. Berlín bude hospodáriť s vyrovnanými rozpočtami prinajmenšom do roku 2018.

Vláda schválila návrh ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý počíta s príjmami aj výdavkami 299,5 miliard eur. "Vyrovnaný rozpočet sme dosiahli tým, že sme niekoľko rokov postupne obmedzovali výdavky," povedal minister financí Wolfgang Schäuble. Zdôraznil, že predpokladané štátne výdavky na budúci rok sú nižšie, než koľko Nemecko vydalo v roku 2010. "Investujeme tým do nemeckej budúcnosti, ktorú chceme vytvoriť bez dlhov," dodal.

Od roku 2016 predpokladajú nemeckej rozpočtové rámce zvyšovanie výdavkov približne o tri percentá ročne, takže v roku 2018 by mali predstavovať 329,3 miliardy eur. Schäuble na tlačovej konferencii zdôraznil, že predpokladom pre zvyšovanie výdavkov je aj hospodársky rast, ktorý zaistí zvýšenie štátnych príjmov.

Schäuble ďalej vyhlásil, že zastavenie zadlžovania je dôležitou podmienkou pre hospodársky vývoj Nemecka. "Vytvorí nám to dostatočný priestor pre reakciu na prípadné ďalšie hospodárskej krízy aj pre očakávaný negatívny demografický vývoj, kedy sa bude znižovať pomer ekonomicky aktívneho obyvateľstva voči dôchodcom," povedal minister.

Minister dúfa, že sa Nemecko svoju rozpočtovú disciplínou stane príkladom pre ostatné krajiny Európskej únie, pretože podľa ministra ukázalo, že je možné dosahovať hospodársky rast bez vytvárania nových dlhov. "S veľkou rezervou tak dodržiavame pravidlá, na ktorých sme sa v Európe dohodli. Som optimistický v tom, že ich budú dodržiavať aj ostatní," povedal Schäuble.

Jeho nadšenie ale miernia niektorí ekonómovia, podľa ktorých Nemecko príliš potiahli nové investície. Kritizujú tak napríklad to, že vláda zvažuje spoplatnenie diaľnic za cenu dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu.

Aj napriek vyrovnanému rozpočtu zatiaľ Schäuble nepočíta s tým, že by sa znižoval nemecký štátny dlh, ktorý je zhruba 1,3 bilióna eur. Podľa plánov nemeckého ministerstva financií by sa ale mala znižovať relatívna váha dlhu v pomere k hrubému domácemu produktu. Schäuble predpokladá, že na konci súčasného volebného obdobia v roku 2017 by sa miera zadlženia mohla priblížiť k hranici 70 percent HDP.

Súvisiace články

Aktuálne správy