Linka na mikrofólie v Tericheme za 25 mil.eur vytvorí 45 pracovných miest

Spustenie novej linky slovensko-fínskej spoločnosti Terichem vo Svite v okrese Poprad na výrobu najtenších fólií na svete s hrúbkou 2 mikróny určenej pre kondenzátory je veľkým úspechom chémie a dôkazom, že medzinárodná spolupráca prináša dobré výsledky. Investícia si vyžiadala 25 miliónov eur a vytvorí 45 pracovných miest. Informoval o tom prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Roman Karlubík.
„Polovičným akcionárom v Tericheme je spoločnosť Chemosvit, a.s., Svit, ktorá takto cez svoju dcérsku spoločnosť zlepší svoje postavenie na trhu a je dlhodobo príkladom inovatívneho prístupu, zvyšujúceho konkurencieschopnosť firiem,“ konštatoval.
Podobných príkladov je podľa neho na Slovensku viacero. Medzi nimi je aj Duslo Šaľa, a.s., s výrobou tzv. múdrych hnojív, ktoré podstatne menej zaťažujú životné prostredie. Ďalším je VUP, a.s., Prievidza s výrobou DMPA (kyselina dimetylolpropionová), ktorý patrí iba k dvom výrobcom tohto produktu v EÚ. Výnimočná je aj výroba nanovlákien pre výstuž betónových konštrukcií vo Výskumnom ústave chemických vláken vo Svite. „TAU-CHEM Bratislava zasa vyrába v kilogramových množstvách chirálny epoxid (R)-(+). Fortischem, a.s., Nováky vyrába špeciálne polyéterpolyoly pre výrobu polyuretánových pien, ale spomenúť by sme mohli aj mnohé ďalšie firmy a produkty,“ zdôraznil Karlubík.
Informoval zároveň, že ZCHFP SR podporuje svojich členov aj v medzinárodnej spolupráci v rámci projektu Nanoforce – podpora rozvoja nanotechnológií v chemickom priemysle a projektu 7. rámcového programu FREEFOAM.
„Odvetvie chémie patrí medzi najprogresívnejšie v rámci svetovej i slovenskej ekonomiky. S miernym zveličením by sa dalo povedať, že od pokroku v chémii v najbližších 100 rokoch závisí perspektíva ľudskej spoločnosti. Bez vývoja nových progresívnych materiálov nebudeme schopní uspokojiť potreby geometricky rastúceho počtu ľudí na zemi. Preto sa vývoju nových progresívnych materiálov a technológií s lepšími vlastnosťami, ale nižšou spotrebou materiálu, intenzívne venuje každý významný slovenský chemický výrobca. Často ide aj o malé firmy, ktoré sa takto dokážu medzinárodne presadiť,“ podčiarkol.
Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí podľa neho v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Na celkovej produkcii priemyselnej výroby Slovenska sa podieľa 18,5 %. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie. Celý sektor chemického a farmaceutického priemyslu SR zaznamenal za prvé tri štvrťroky 2013 tržby vo výške 7,686 miliardy eur.

Súvisiace články

Aktuálne správy