Aj pred Vianocami sa oplatí nakupovať v zahraničí

, Poštová banka Foto:TASR;SITA

Nákupná turistika rastie najmä v časoch, kedy meny susedných krajín výraznejšie oslabujú voči euru. Svedkami práve takéhoto vývoja sme aj v tohtoročnom predvianočnom období.

Oproti predvianočným úrovniam z minulého roka oslabila najviac česká koruna a to o 6,6 %. Kým vlani v predvianočnom období dosahovala kurz voči euru na úrovni 25,320 EURCZK, tak tento rok je na úrovni 27,105 EURCZK. Za každé euro tak v súčasnosti dostaneme o takmer dve české koruny viac ako pred rokom. Slabšie ako vlani sú oproti euru aj maďarský forint či poľský zlotý.

Lacnejšie ako vlani nás vyjdú aj nákupy za oceánom. Americký dolár je v súčasnosti voči euru o takmer 5 percent slabší ako pred rokom. Ocenia to tak predovšetkým tí, ktorí sa rozhodli „vybaviť“ vianočné darčeky prostredníctvom amerických internetových obchodov, ale aj tí, ktorí do USA vycestujú.

Slováci, ktorí nakupujú za hranicami nášho štátu pravidelne, majú zrejme prehľad aj o pohybe cien u našich susedov. Tí príležitostní ale môžu zostať prekvapení. O koľko sú teda medziročne vyššie alebo nižšie ceny jednotlivých tovarov v Českej republike, Maďarsku či Poľsku?

V Česku sú ceny tovarov a služieb medziročne vyššie o 0,8 %, ceny potravín si pripísali na svoje konto nárast o 2,9 %. Lacnejšie ako pred rokom si na štedrovečerný stôl môžu naši susedia kúpiť hlavne ovocie. V porovnaní s vlaňajším predvianočným obdobím Čechom zlacnel aj benzín či nábytok, ale aj  vybavenie domácností.

Poliaci s nárastom cien o 0,7 % zaznamenávajú spolu s nami najpomalšie zdražovanie v rámci V4. Za potraviny si priplácajú medziročne 2,1 %, no nákup darčekov v podobe oblečenia a obuvi ich vyjde o 4,7 % lacnejšie než pred rokom. Benzín medziročne zlacnel o 4,5 %.

Maďari dosahujú spomedzi krajín V4 najvyšší medziročný rast cien tovarov a služieb, o 1,1 %. Za potraviny si však naši južní susedia priplácajú medziročnej najmenej a to 1,3 %. Lacnejšie ako pred rokom ich vychádza oblečenie, obuv a benzín.

Každý Slovák, ktorý sa aj v tomto roku nechá zlákať predvianočným nakupovaním v Maďarsku, Poľsku alebo v Českej republike, by mal vedieť, že našej ekonomike tým veľmi neprospieva. „Nakúpené darčeky alebo dobroty nás síce budú tešiť pod stromčekmi či na štedrovečerných stoloch doma na Slovensku, no do čísiel slovenskej ekonomiky sa nezarátajú. Maloobchodné tržby ovplyvníme a teda zarobiť dáme obchodníkom z okolitých krajín,“ uviedla Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Môže to  mať negatívny dopad na celý výkon našej ekonomiky.

Súvisiace články

Aktuálne správy