Slovinské banky sú zatiaľ solventné, riziko však rastie

Ľubľana 12. septembra (TASR) – Všetky slovinské banky sú momentálne solventné, no riziko sa zvyšuje, povedal dnes guvernér slovinskej centrálnej banky Marko Kranjec. Zároveň dodal, že podľa prognóz centrálnej banky ekonomika Slovinska klesne po tomto aj v nasledujúcom roku. Dôvodom je klesajúci export a slabé výdavky domáceho obyvateľstva. Kranjec v tejto súvislosti vyzval slovinskú vládu, aby podporila zahraničné investície a privatizáciu bánk.
"Tento a budúci rok sa s rastom nedá príliš počítať, dôvodom je situácia na medzinárodných trhoch, ako aj vnútorné problémy krajiny," povedal guvernér. V apríli Národná banka Slovinska ešte predpokladala, že po tohtoročnom poklese o 1,2 % by ekonomika mala budúci rok vzrásť o 0,6 %. Novú prognózu by mala zverejniť koncom septembra.
Čo sa týka bánk, Kranjec uviedol, že "v súčasnosti sú zatiaľ solventné všetky banky, no situácia sa zhoršuje" a dodal, že treba zvážiť, či je rozumné naďalej odmietať akvizície. Ku koncu júla dosahoval objem zlých úverov v slovinských bankách 6,4 miliardy eur. To je o 55 % viac než v rovnakom období minulého roka. Navyše sa očakáva, že číslo bude rásť.
Slovinsko získalo nezávislosť od Juhoslávie v roku 1991, no na rozdiel od mnohých ďalších krajín z bývalého komunistického bloku odmietalo predaj svojich podnikov, najmä cudzincom. Vláda premiéra Janeza Janšu sa teraz snaží o oživenie predaja štátnych podnikov, o presadenie dôchodkovej reformy a reformy pracovného trhu a najmä o predaj dlhopisov do konca tohto roka, aby sa vyhla žiadosti o medzinárodnú pomoc.

Súvisiace články

Aktuálne správy