Verdikt súdu k eurovalu sa podľa opozície dal čakať

Strana SaS navrhne na najbližšej schôdzi Národnej rady SR iniciovať prijatie zákona, ktorý by taktiež stanovil strop pre maximálne záväzky Slovenska v rámci eurovalu

Správa „EUROVAL: Verdikt súdu k eurovalu sa podľa opozície dal čakať,“ rozšírená o vyhlásenie presedu SaS Richarda Sulíka v treťom odseku.

BRATISLAVA 12. septembra (SITA) – Rozhodnutie nemeckého ústavného súdu ohľadom trvalého eurovalu sa dalo očakávať. Tvrdia to opoziční poslanci. Zároveň poukazujú na podmienky, ktoré nemecký súd k svojmu odobreniu trvalého eurovalu doplnil. Zablokoval napríklad automatické navyšovanie eurovalu a vynútil prerokovanie konkrétnych rozhodnutí eurovalu v oboch komorách nemeckého parlamentu.

Práve na neexistenciu podobných podmienok na Slovensku upozorňuje poslanec SaS Jozef Kollár. „U nás zatiaľ právna brzda na to ohraničenie zhora nie je,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA. Zároveň tvrdí, že podobne, ako rozhodol nemecký ústavný súd, aj na Slovensku by sa mali rozhodnutia v rámci trvalého eurovalu prerokúvať v parlamente.

Strana SaS preto bude na najbližšej schôdzi Národnej rady SR iniciovať prijatie zákona, ktorý by taktiež stanovil strop pre maximálne záväzky Slovenska v rámci eurovalu. „To znamená, že záväzky v akejkoľvek forme voči trvalému eurovalu nebudú smieť prekročiť sumu 5,768 mld. eur. Keď teda hovoria zástancovia eurovalov, že my sa musíme držať Nemcov, čo si myslíme, že vo veľa oblastiach nemusí byť tá najsprávnejšia stratégia, tak tu by sme to mali spraviť určite,“ vyhlásil na stredajšej tlačovej konferencii predseda SaS Richard Sulík. Zároveň sa strana bude podľa neho snažiť presadiť, aby zástupca Slovenska v eurovale v plnom rozsahu informoval parlament o tom, čo sa v eurovale deje.

Takto koncipované rozhodnutie nemeckého súdu s ohraničením sumy a podmienkou prerokúvania krokov eurovalu v parlamente poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec privítal. Ide podľa neho o podmienky, ktoré opozícia požadovala aj na Slovensku. Zároveň však tvrdí, že sfunkčnenie eurovalu Európu automaticky nezachráni. „Nemôžeme sa spoliehať len na obranné opatrenia v eurozóne, a to čo potrebujeme robiť, sú štrukturálne zmeny, ktoré podporujú rast,“ povedal.

Proces ratifikácie trvalého eurovalu v Nemecku pritom podľa poslanca KDH Júliusa Brocku ukazuje, že suverénne štáty stále majú v rukách rozhodovanie o celoeurópskych otázkach. „Toto rozhodnutie preto vnímam tak, že budú sa musieť Európska únia a orgány Európskej únie správať oveľa dôslednejšie k nezodpovedným členom eurozóny alebo Európskej únie,“ konštatoval.

Nemecký ústavný súd v stredu zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ. Súd zároveň rozhodol, že záväzky Nemecka v rámci mechanizmu nemôžu bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu prekročiť súčasných 190 mld. eur. Konkrétne rozhodnutia ESM taktiež musia podliehať súhlasu oboch komôr parlamentu.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) s úverovou kapacitou 500 mld. eur mal pôvodne fungovať od 1. júla, čakalo sa však na rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý skúmal námietky proti podpisu Berlína pod trvalý euroval. Odporcovia trvalého záchranného mechanizmu namietali, že prijatie tohto nástroja bude znamenať zásah do právomoci parlamentu rozhodovať o nakladaní s peniazmi daňových poplatníkov. Takzvaný trvalý euroval nemecký parlament schválil koncom júna. Ratifikáciu však zdržal nemecký prezident Joachim Gauck, ktorý požiadal ústavný súd o stanovisko.

Súvisiace články

Aktuálne správy