Strojári chcú, aby vláda pozastavila zmeny v Zákonníku práce

So súčasným znením Zákonníka práce nie je podľa Asociácie strojárskeho a elektrotechnického priemyslu v praxi žiadna negatívna skúsenosť a preto nie sú objektívne dôvody ho zásadne meniť.

Vláda Roberta Fica by mala podľa Asociácie strojárskeho a elektrotechnického priemyslu (ASEP) pozastaviť prípravu novelizácie Zákonníka práce. Podľa asociácie by mal kabinet najprv odborne vyhodnotiť vplyv súčasne platného zákonníka na zamestnanosť a konkurencieschopnosť Slovenska. „ASEP konštatuje, že so súčasným znením Zákonníka práce nie je v praxi žiadna negatívna skúsenosť a preto nie sú objektívne dôvody ho zásadne meniť. Skôr naopak, investormi, ktorí pripravujú na Slovensku nové investície spojené s tvorbou veľkého počtu pracovných miest, je súčasné znenie Zákonníka práce hodnotené vysoko pozitívne,“ upozorňuje vo vyhlásení asociácia.

Slovensko je podľa ASEP aj zásluhou súčasnej pracovno-právnej legislatívy jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európskej únii. Zvyšovanie daní a odvodov a predovšetkým zmeny v Zákonníku práce, ktoré vláda pripravuje, však môžu podľa asociácie tento pozitívny trend zmeniť. „O rastúcej opatrnosti investorov svedčí aj fakt, že v poslednom období Slovensko prišlo o niekoľko investícií, ktoré nakoniec skončia v susedných krajinách,“ dodáva asociácia.

„Je od vlády nezodpovedné meniť Zákonník práce len preto, že to strana Smer sľúbila pred voľbami odborovým funkcionárom. Vláda by nemala vychádzať v ústrety len odborárom, ale mala by prevziať zodpovednosť aj za osud skoro 400 tis. nezamestnaných, ktorí si po zmenách v Zákonníku práce budú hľadať prácu len veľmi ťažko,“ upozorňuje prezident ASEP Jozef Špirko.

Návrh novely Zákonníka práce predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania. Od začiatku budúceho roka by sa na základe novely mal napríklad pri prepustení zamestnanca obnoviť súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Zamestnávateľ má mať povinnosť poskytnúť zamestnancovi odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zdravotných dôvodov. Zamestnancovi by tak mal pri výpovedi vzniknúť nárok nielen na využitie výpovednej lehoty, ale aj na odstupné.

Súvisiace články

Aktuálne správy