Členské štáty schválili pristúpenie Európskej únie k Istanbulskému dohovoru o ochrane žien

Členské štáty Európskej únie dnes schválili pripojenie bloku k Istanbulskému dohovoru proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. Zástupcovia únijných vlád dnes rozhodli o tom, že pre dvadsaťsedmičku krajín bude záväzný text paktu, ktorý zavádza zákonné pravidlá na ochranu žien pred rôznymi formami násilia. Informovala o tom Rada EÚ. Česko patrí k menšine únijných krajín, ktoré dohovor doteraz neratifikovali. Podľa českého ministra pre európske záležitosti Martina Dvořáka bude záväzná len vo veciach patriacich do právomoci EÚ.

Dohovor z roku 2011 odsudzuje domáce násilie, sexuálne obťažovanie, znásilnenie, nútené sobáše, takzvané zločiny zo cti či mrzačenie genitálií. Násilie voči ženám dokument vníma ako porušovanie ľudských práv a diskrimináciu.

„Násilie na ženách je neakceptovateľné a musí skončiť. Takéto činy nemajú v našich spoločnostiach miesto, „komentovala schválenie dohovoru švédska ministerka pre rodovú rovnosť Paulina Brandbergová.

Česko patrí k malej skupine štátov únie, ktoré dohovor doteraz neratifikovali. Vláda minulý týždeň rozhodla, že pri dnešnom formálnom schvaľovaní na ministerskom zasadnutí v Luxemburgu sa Česko zdrží hlasovania.

Proti pristúpeniu EÚ k paktu sa dnes podľa informácií ČTK pri neverejnom hlasovaní postavili Poľsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko. Poľská konzervatívna vláda zvažuje odstúpenie krajiny od dohovoru, ďalšie tri spomínané štáty ju doteraz neratifikovali. Ostatné krajiny však mali dnes dostatočný počet hlasov na ich prehlasovanie.

„Dohovor sa stane záväzný iba v záležitostiach, v ktorých má EÚ právomoci, teda napríklad v azylových otázkach, v justičnej spolupráci alebo sa na ňu môžu odvolávať zamestnanci únijných inštitúcií,“ uviedol na Twitteri minister Dvořák. O českom pristúpení by podľa neho mala čoskoro rokovať vláda, ktorá by mala dokument poslať na posúdenie do parlamentu.

V Česku sa o ratifikácii dohovoru vedie diskusia už niekoľko rokov

Dokument odmietajú konzervatívci či kresťanské cirkvi, podľa ktorých môže ohroziť tradičné hodnoty a poňatie rodiny. Jeho zástancovia naopak tvrdia, že môže výrazne pomôcť obetiam násilia. Podľa ženských organizácií je dohovor terčom dezinformačnej kampane niektorých spolkov i jednotlivcov.

V dokumente sa štáty zaväzujú okrem iného k uzákoneniu opatrení proti násiliu, k prevencii aj k vyčleneniu peňazí na služby. Počíta sa so školením zdravotníkov, policajtov či sudcov. Vzniknúť by mali centrá s lekárskou pomocou pre obete sexuálneho násilia, dostupná by mala byť právna a psychologická podpora či azylové domy.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , členské štáty , Európska únia EÚ , ochrana

Súvisiace články

Aktuálne správy