Twitter neplatí účty: Muskova sociálna sieť čelí žalobám za neuhradené faktúry za vyše 14 miliónov dolárov

, Redakcia

Medzi súdnymi podaniami je aj nezaplatená faktúra za 7000 dolárov za darčekový balík, ktorý objednalo marketingové oddelenie firmy zrejme pre Elona Muska tesne predtým, ako v októbri Twitter prebral. Odborníci situáciu prirovnávajú roku 2018 v automobilke Tesla, ktorá vtedy taktiež takmer zostala bez peňazí.

Spoločnosť Twitter podľa webu denníka The Wall Street Journal čelí rastúcim obvineniam, že neplatí dodávateľom svoje účty. Vlastníci nehnuteľností, ktoré firma využíva, ale aj konzultanti či rôzni predajcovia preto v uplynulých týždňoch iniciovali minimálne deväť súdnych sporov, v ktorých požadujú preplatenie neuhradených faktúr za vyše 14 miliónov dolárov plus úroky.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Perličkou je neuhradená faktúra v sume 7000 amerických dolárov za darčekový box. Ten pritom marketingové oddelenie firmy objednalo zrejme pre Elona Muska len pár dní pred uzavretím transakcie za 44 miliárd dolárov, po ktorej sa šéf spoločností Tesla či SpaceX stal tiež vlastníkom Twitteru.

Tri z amerických súdnych sporov sa pritom týkajú kancelárskych priestorov vrátane sídla spoločnosti v San Franciscu. Prenajímateľ tvrdil, že Twitter neuhradil nájomné za december a január za takmer 6,8 milióna dolárov.

Muskov rukopis

Odborníci ale aktuálne pôsobenie Muska v Twitteri prirovnávajú k jeho predchádzajúcim skúsenostiam. Podobne na hrane totiž v roku 2018 viedol aj automobilku Tesla, ktorá taktiež v istom štádiu zostala takmer bez peňazí. Musk tieto problémy zvládal aj tlakom na dodávateľov. Firma predĺžila splatnosť faktúr a niektoré platby zastavila.

„To, čo robí Elon Musk, je v podstate simulácia bankrotu,“ cituje The Wall Street Journal odborníka na reštrukturalizácie spoločností Vana Conwaya.

Musk pritom od svojho nástupu do Twitteru urobil už viacero neštandardných rozhodnutí, aj v súvislosti s udržaním cash flow svojej novej firmy. Medzi nimi bolo neúprosné rušenie zamestnaneckých benefitov, vrátane stravovania pre pracovníkov v centrále Twitteru za 13 miliónov dolárov ročne.

Rozpredaj inventáru

Zaujímavé bolo aj rozhodnutie, o ktorom sme informovali aj na webe oPeniazoch.sk, rozpredať inventár z centrály Twitteru prostredníctvom elektronickej aukcie. Jej súčasťou boli okrem nábytku aj rôzne dekoračné predmety, ktoré sa napokon v aukcii častokrát predávali za vyššie sumy, ako bola nákupná hodnota. Dá sa preto predpokladať, že skončia u niekoho ako zberateľské predmety.

Časť neuhradených záväzkov Twitteru sa pritom pripisuje aj hektickému obdobiu krátko pred prevzatím firmy Muskom. V zozname nezaplatených faktúr sa totiž objavili aj stovky tisíc dolárov sa prenájom súkromných letov manažmentu spoločnosti. Tí to obhajovali naliehavosťou riešenia situácie v čase finalizácie celej 44-miliardovej transakcie.

Viac o téme: dlh , Elon Musk , hotovosť , súdny spor , The Wall Street Journal , Twitter

Súvisiace články

Aktuálne správy