Šok vo svete umelej inteligencie! Prevádzkovateľ ChatGPT vyhodil šéfa Sama Altmana, vedenie hovorí o strate dôvery

, Redakcia

Spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za fenoménom umelej inteligencie, chatbotom ChatGPT, v piatok prekvapivo prepustila generálneho riaditeľa Sama Altmana. Ten bol pritom do značnej miery tvárou prudkého rozvoja umelej inteligencie z posledných rokov.

V rýchlo rozvíjajúcom sa odvetví umelej inteligencie sa stalo niečo, čo vôbec nikto nepredpokladal. Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman, ktorý bol symbolom fenoménu ChatGPT a celého sektora umelej inteligencie, zostal zo dňa na deň na dlažbe. Predstavenstvo OpenAI, ktorá ChatGPT vyvinula a prevádzkuje, sa ho totiž v piatok šokujúco rozhodlo prepustiť.

Dôvody tohto kroku zatiaľ nie sú verejne známe, náznaky z tlačového vyhlásenia a ráznosť rozhodnutia spoločnosti však napovedajú o strate dôvery v doterajšieho generálneho riaditeľa. „Odchod pána Altmana nasleduje po konzultačnom procese predstavenstva, ktorý dospel k záveru, že nebol dôsledne úprimný vo svojej komunikácii s predstavenstvom, čo bráni jeho schopnosti vykonávať svoje povinnosti,“ uvádza OpenAI vo vyhlásení s tým, že predstavenstvo už neverí v Altmanovu schopnosť pokračovať vo vedení spoločnosti.

Altman na rozhodnutie prestavenstva reagoval iba stručným tweetom. Uviedol v ňom, že miloval svoj čas strávený v spoločnosti OpenAI a taktiež prácu s talentovanými ľuďmi, ktorých tam našiel. Situáciu ďalej nekomentoval.

OpenAI vo svojom vyhlásení zároveň pripomína, že jej štruktúra bola zámerne koncipovaná tak, aby napredovala v misii zabezpečiť, aby všeobecná umelá inteligencia bola prínosom pre celé ľudstvo. „Správna rada je naďalej plne odhodlaná slúžiť tejto misii,“ píše sa vo vyhlásení.

Dočasnou generálnou riaditeľkou predstavenstvo OpenAI vymenovalo technologickú riaditeľku spoločnosti Miru Murati. Tá je členom vedenia firmy päť rokov. Spoločnosť zároveň oznámila, že spustila proces hľadania nového trvalého generálneho riaditeľa.

Proti regulácii?

Čo však vedenie OpenAI k tomuto rozhodnutiu viedlo a čo bude nasledovať ďalej zostáva otázne. Analytik spoločosti ABI Research Reece Hayden však pre web cnn.com uviedol, že to môže byť veľká rana pre komentátorov požadujúcich reguláciu umelej inteligencie. „Sam Altman bol toho vášnivým zástancom. Preto by to mohlo signalizovať, že OpenAI sa prikláňa viac k samoregulačnému prístupu,“ povedal.

Sam Altman s Mirou Murati, ktorá ho po piatkovom rozhodnutí predstavenstva dočasne nahradí na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti OpenAI. Foto: SITA/AP

ChatGPT bol spustený koncom minulého roka, vďaka čomu sa Altman stal cez noc kvázi-celebritou a tvárou novej skupiny nástrojov umelej inteligencie, ktoré dokážu generovať obrázky a texty v reakcii na jednoduché výzvy používateľov. Táto technológia sa nazýva generatívna umelá inteligencia a odvtedy ju spoločnosť Microsoft nasadila do svojho vyhľadávača a ďalších nástrojov. Google má rivala s názvom Bard a v posledných mesiacoch boli vyvinuté ďalšie generatívne nástroje umelej inteligencie.

Potrebuje umelá inteligencia systémovú reguláciu?

Krátko po svojom vydaní sa pojem ChatGPT stal takmer synonymom pre samotnú umelú inteligenciu. „Generálni riaditelia ho používali na vytváranie e-mailov, ľudia vytvárali webové stránky bez predchádzajúcich skúseností s kódovaním a zložili skúšky z právnických a obchodných škôl,“ píše cnn.com.

Viac o téme: ChatGPT , Mira Murati , OpenAI , regulácia , Sam Altman , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy