Predajcovia by mali byť v strehu: Daniari predstavili nový nástroj na kontrolu pokladničných bločkov!

, Redakcia

Overiť si doklad vydaný z registračnej pokladnice pri nákupe bude jednoduchšie. Finančná správa sprístupňuje pre zákazníkov novú aplikáciu ePeňaženka, ktorá je určená na overovanie si týchto dokladov. Naskenované doklady bude predajca povinný prijať aj napríklad v reklamačnom konaní.

Nová mobilná aplikácia ePeňaženka slúži na overenie pravosti pokladničných dokladov a aj ich ukladanie za účelom reklamácie. Jej cieľom je podľa finančnej správy zefektívnenie nahlasovania podvodných konaní pri evidovaní tržby prostredníctvom pokladnice e-kasa. „Používateľ pomocou aplikácie naskenuje QR kód z pokladničného dokladu, ktorý je následne overený voči systému e-kasa,“ spresňuje finančná správa.

Používateľovi sa na účely overenia zobrazí detail pokladničného dokladu, prípadne informácia, že pokladničný doklad sa v systéme e-kasa nenachádza. Používateľ vie následne pomocou aplikácie nahlásiť podozrivý pokladničný doklad priamo finančnej správe.

Jedným z dôvodov zavedenia novej aplikácie je podľa prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku situácia na trhu a správanie obchodníkov, ktorí často porušujú zákon. „Niektorí podnikatelia vystavujú falošné doklady, a to nie len čo sa týka obsahu, ale aj QR kódu,“ upozorňuje Žežulka.

Porušený zákon v takmer polovici prípadov

V tomto roku daniari skontrolovali zhruba 5100 pokladníc, pričom porušenie zákona zistili v 43 percentách prípadov a v jednej tretine to bolo primárne neevidovanie tržieb. Kontrolóri následne uložili pokuty vo výške 765-tisíc eur.

Aplikácia registrovanému používateľovi umožňuje taktiež uložiť a kedykoľvek si zobraziť detail pokladničného dokladu, napríklad pri reklamácii zakúpeného tovaru alebo služby. Ďalšími jej funkcionalitami sú chronologický prehľad celkovej sumy výdavkov z nákupov a ich rozčlenenie podľa rôznych filtrov.

Kontrolujete pravosť pokladničných dokladov, ktoré dostávate od predajcov?

Aplikácia je prístupná pre operačné systémy Android aj iOS. Finančná správa sprístupnila pre lepšie oboznámenie sa s aplikáciou aj používateľskú príručku. ePeňaženka je vlastníctve štátu a daniari avizujú, že v jej rozvíjaní chcú pokračovať.

Podobná aplikácia už na trhu bola

Finančná správa sprístupnila predchádzajúcu verziu bezplatnej mobilnej aplikácie Over doklad v apríli 2015, nebola však v jej vlastníctve. Majitelia mobilných zariadení si vďaka nej mohli overiť pravosť pokladničných dokladov vydaných z virtuálnych alebo online registračných pokladníc.

Neskôr, vo februári minulého roka, daniari informovali, že táto aplikácia bude z technických príčin od začiatku marca 2022 nedostupná pre operačné systémy Android aj iOS. Pravosť pokladničných dokladov si tak kupujúci mohli overovať len prostredníctvom webovej služby.

Viac o téme: ePeňaženka, Finančná správa FS, Jiří Žežulka, nákup, obchodníci

Súvisiace články

Aktuálne správy