Kyberpodvodníci stále úradujú: Prieskum ukázal, koľko Slovákov sa stalo ich terčom

Takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska sa dostali do situácie, keď sa im niekto snažil ukradnúť peniaze z účtu alebo platobnej karty. Najčastejšie sa stretli s podvodnými e-mailmi a SMS správami. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti Mastercard, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 1 200 obyvateľov Slovenska.

Obeťou útokov kybernetických podvodníkov sa podľa prieskumu už niekedy stalo 17 % účastníkov. Viac ako tretina respondentov uvádza, že osobne poznajú niekoho, kto týmto spôsobom prišiel o peniaze. „Rozvoj moderných technológií je, bohužiaľ, príležitosťou aj pre zločincov. Bezpečnosť preto musí byť súčasťou každého digitálneho produktu a služby,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti pre Slovensko a Česko Jana Lvová.

Popri podvodných e-mailoch a SMS správach sa obyvatelia Slovenska najčastejšie stretávajú s falošnou platobnou bránou na internete a s tým, že sa niekto snažil zistiť údaje k ich platobnej karte. Za tovar, ktorý im vôbec neprišiel, následne zaplatilo 14 % respondentov.

Viac o téme: kyberpodvody , prieskum , SLováci

Súvisiace články

Aktuálne správy