Biznis desaťročia v telekomunikáciách dostal zelenú: Jedného z najväčších operátorov u nás preberie firma z emirátov!

, TASR/red

Slovenské úrady definitívne odsúhlasili prevzatie operátora O2 spoločnosťou zo Spojených arabských emirátov.

Protimonopolný úrad (PMÚ) schválil koncentráciu na získanie nepriamej výlučnej kontroly spoločnosti Emirates Telecommunications Group Company PJSC zo Spojených arabských emirátov nad spoločnosťou PPF Telecom Group B.V. (Holandsko), pod ktorú spadá aj slovenská telekomunikačná skupina O2. PMÚ o tom vo štvrtok informoval na svojej internetovej stránke.

„Obe strany koncentrácie pôsobia v oblasti poskytovania telekomunikačných služieb, nepôsobia však na rovnakých priestorových trhoch. PMÚ teda neidentifikoval žiadne súťažné obavy a vydal rozhodnutie bez odôvodnenia,“ uviedol Protimonopolný úrad.

Pod spoločnosť PPF Telecom Group B.V. s oficiálnym sídlom v Holandsku, ktorú preberá arabský operátor, spadajú slovenské firmy O2 Slovakia, O2 Business Services, Tesco Mobile Slovakia a O2 Networks (všetky so sídlom v Bratislave).

Rozhodnutie PMÚ nadobudlo právoplatnosť 27. novembra 2023. „Vydaním súhlasného rozhodnutia o koncentrácii bez odôvodnenia PMÚ vyjadruje snahu o efektívnejšie a rýchlejšie posúdenie súťažne neproblémových transakcií a šetrenie zdrojov a kapacít na svojej strane, ako aj na strane dotknutých podnikateľov,“ uviedol PMÚ.

Tretí najväčší na Slovensku

Spoločnosť O2 je tretím najväčším mobilným operátorom na Slovensku. Na našom trhu pôsobí od roku 2007 a ku koncu minulého roka evidovala 2,3 milióna mobilných zákazníkov.

Mobilný operátor O2 podľa údajov uverejnených skupinou PPF Telecom Group v minulom roku na Slovensku vygeneroval tržby v objeme 324 miliónov eur, čo znamenalo medziročný nárast o 6 percent. Zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou dosiahol 139 miliónov eur. Spoločnosť na Slovensku zamestnáva zhruba 750 ľudí.

Ako sme už skôr informovali, skupina Emirates Telecommunications Group Company, pôsobiaca pod značkou e&, získa podiel najmä v infraštruktúrnych spoločnostiach CETIN a mobilných operátoroch Yettel na bulharskom, maďarskom a srbskom trhu a tiež v O2 Slovakia a O2 Networks Slovakia. Súčasťou transakcie nie sú spoločnosti O2 a CETIN v ČR.

Biznis za miliardy

V okamihu vysporiadania transakcie zaplatí e& za svoj podiel 2,15 miliardy eur. Dohoda predpokladá navyše dodatočný zmluvný bonus vo výške 350 miliónov eur pre PPF, ktorý bude vyplatený v prípade prekročenia určitých finančných cieľov počas troch rokov po uzavretí transakcie. Ak nebudú tieto ciele splnené, počíta zmluva naopak s vrátením časti kúpnej ceny vo výške 75 miliónov eur.

Vyrovnanie transakcie firmy očakávajú na začiatku roka 2024 a podlieha schváleniu príslušnými regulátormi. Závisí pritom od uskutočnenia korporátnej reorganizácie, vytvorenia optimálnej a efektívnej kapitálovej štruktúry aj od realizácie určitých administratívnych procesov. Transakcia môže podliehať aj kontrole aj regulácii zo strany EÚ.

Dohodou o partnerstve medzi PPF a e& vznikne významný hráč na telekomunikačnom trhu v strednej a východnej Európe. PPF spolu s e& cieli na dosiahnutie synergie okrem iného v nákupe či veľkoobchodných a roamingových dohodách. Partnerstvo umožní PPF Telecom Group využiť skúsenosti e& z iných trhov a rozvinúť ponuku moderných digitálnych produktov napríklad internetu vecí (IoT).

Najväčšia telekomunikačná firma z Emirátov

E&, predtým Etisalat, je najväčšia telekomunikačná firma Spojených arabských emirátov. Vznikla v roku 1976 ako telefónna spoločnosť a v súčasnosti pôsobí ako globálna telekomunikačná skupina v 16 krajinách a poskytuje služby 164 miliónom zákazníkov.

PPF Telecom Group poskytuje mobilné a dátové služby, služby pevných liniek a internetovú televíziu. Má 18 miliónov mobilných zákazníkov, 1,1 milióna zákazníkov služieb pevného vysokorýchlostného internetu a viac ako 700 000 predplatiteľov internetovej televízie. Skupina zamestnáva celkovo 12 700 ľudí.

Viac o téme: Emirates Telecomunications Group Company, mobilný operátor, O2 Slovakia, PPF Telecom Group, Protimonopolný úrad SR PMÚ

Súvisiace články

Aktuálne správy