Slovensko opäť raz nechceným lídrom? V zdražovaní obľúbenej plodiny v sme v Európskej únii premiantmi!

, Redakcia

Minulý rok priniesol do cien poľnohospodárskych produktov určitú úľavu. Prudký nárast cien z rokov 2021 a 2022 sa vlani už nezopakoval. Napriek tomu sa ceny niektorých plodín výrazne zvýšili. Podľa údajov Eurostatu rozsiahle sucho ovplyvnilo aj produkciu zemiakov. Ich ceny vyleteli vo väčšine krajín EÚ, najviac však v Nemecku a na Slovensku, kde zdraželi takmer o polovicu.

Rozsiahle sucho v roku 2023 ovplyvnilo úroveň produkcie mnohých plodín vrátane zemiakov. To následne podľa najnovšej správy Eurostatu ovplyvnilo ceny zemiakov, ktoré rástli v 24 krajinách EÚ.

Najrýchlejšie pritom rástli ceny tejto obľúbenej plodiny v Nemecku, a to o 49 percent, a na Slovensku o 48 percent. Vysoký nárast cien zemiakov zaznamenalo aj Chorvátsko o 44 percent. Z poklesu cien zemiakov sa mohli tešiť len tri krajiny, a to Belgicko (- 18 percent), Cyprus (- 14 percent) a Rakúsko (- 4 percentá).

Prvé odhady indexov poľnohospodárskych cien za minulý rok podľa Eurostatu naznačujú posun od prudkého nárastu cien, ktorý charakterizoval roky 2021 a 2022. V roku 2023 sa priemerná cena poľnohospodárskych tovarov ako celku v zvýšila medziročne o dve percentá. Priemerná cena tovarov a služieb v súčasnosti spotrebovaných v poľnohospodárstve však klesla o päť percent.

Zaznamenali ste pri nákupoch zvýšené ceny zemiakov?

Mierny celkový nárast cien poľnohospodárskych tovarov ako celku odráža kontrasty medzi jednotlivými produktmi. Zatiaľ čo výrazne zdraželi olivový olej o 54 percent, zemiaky vrátane sadbových zemiakov o 23 percent, ošípané o 22 percent a vajcia o 20 percent, výrazný pokles o zhruba štvrtinu vykázali obilniny.

Spomedzi vstupov, ktoré nesúvisia s investíciami, priemerná cena hnojív a zúrodňovačov pôdy klesla o 23 percent a cena energetických mazív klesla o 12 percent. Na druhej strane, priemerná cena prípravkov na ochranu rastlín a pesticídov vzrástla o 9 percent, rovnako ako osivá a sadivo.

Ceny hnojív boli pritom vlani nižšie ako v roku 2022 v 22 krajinách EÚ. Najrýchlejšie ceny klesli v Luxembursku, Švédsku a Fínsku. Vyššie boli na Cypre, Malte, v Grécku a Rumunsku.

Viac o téme: Európska únia EÚ , Eurostat , obilniny , poľnohospodárstvo , zemiaky

Súvisiace články

Aktuálne správy