Poľská vládna strana predstavila plán na podporu miestnych dodávateľov potravín

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) v rámci svojej predvolebnej kampane predstavila plán na podporu miestnych dodávateľov potravín. Informovala o tom dnes agentúra PAP. Zámer predpokladá, že ponuku v supermarketoch bude musieť pri rade potravín najmenej z dvoch tretín tvoriť miestna produkcia.

„Maloobchodné reťazce budú mať povinnosť spolupracovať s miestnymi producentmi potravín,“ uviedol pri prezentácii plánu bývalý minister pôdohospodárstva Ján Krzysztof Ardanowski. „Supermarkety budú musieť ponúkať najmenej dve tretiny ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, mäsových produktov a chleba od miestnych dodávateľov,“ povedal. Zákazníci si podľa neho budú môcť na účtenkách skontrolovať, z ktorej krajiny tovar pochádza.

Ardanowski tiež uviedol, že navrhnutý systém „posilní pozíciu miestnych dodávateľov vo vzťahu k ostatným článkom dodávateľského reťazca a uľahčí spotrebiteľom prístup k produktom od menších miestnych výrobcov“. „Už žiadne nekvalitné ovocie a zelenina,“ dodal.

Spotrebitelia budú ťažiť z lepšieho prístupu k čerstvým a chutným produktom a ich minuté peniaze neodídu ďaleko

Poľnohospodári podľa neho budú v rámci tohto systému ťažiť zo ľahšieho prístupu na lokálne trhy. Zaobídu sa tak bez sprostredkovateľov a budú mať nižšie náklady na dopravu, takže im zostane viac peňazí. Ardanowski tiež uviedol, že spotrebitelia budú ťažiť z lepšieho prístupu k čerstvým a chutným produktom a ich peniaze zostanú „v ich susedstve“.

Viac o téme: miestna produkcia, podpora, Poľsko, potravinári, potraviny, spotrebitelia, supermarket

Súvisiace články

Aktuálne správy