Objednávky v nemeckom stavebnom sektore klesli v novembri o viac než 7 %

Objednávky v nemeckom stavebnom sektore zaznamenali v novembri minulého roka medzimesačný pokles o viac než 7 %, uviedol vo štvrtok nemecký štatistický úrad Destatis. Je to ďalší nepriaznivý signál pre stavebný sektor v Nemecku, ktorý zápasí s najväčšou krízou za posledné desaťročia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Destatis uviedol, že objednávky v nemeckom stavebnom sektore upravené o kalendárne a sezónne vplyvy klesli v novembri oproti októbru o 7,4 %. Na porovnanie, v rovnakom mesiaci roka 2022 zaznamenali objednávky medzimesačný pokles o 2,7 %. Najnovšie údaje tak naznačujú, že aj tento rok bude pre nemecký stavebný sektor veľmi zložitý.

Realitný sektor v Nemecku, ako aj iných európskych krajinách zaznamenával dlhé roky mimoriadny rast, k čomu prispievali nízke úrokové sadzby a vysoký dopyt. Prudký rast úrokových sadzieb a s ním nákladov na pôžičky urobil rozmachu v sektore koniec a viaceré developerské firmy skončili v bankrote.

Bratislava, byty, polyfunkčná zóna, projekt, rezidenčné nehnuteľnosti, stavby, výstavba bytov
Ilustračné foto. Foto: unsplash.com/Milo Bunnik

Objednávky v bytovej výstavbe klesli v novembri medzimesačne o 7,2 %, uviedol Destatis. To je obzvlášť zlá správa pre nemeckú vládu, ktorej cieľom bolo ročne postaviť 400.000 bytov. Na zložitú situáciu v bytovej výstavbe poukázal aj Felix Pakleppa, predseda združenia ZDB zastupujúceho 35.000 stavebných podnikov. Podľa neho je práve rezidenčná výstavba „problémovým dieťaťom“ celého stavebného sektora.

Viac o téme: Nemecko , objednávky , pokles , štatistický úrad Destatis , stavebná produkcia

Súvisiace články

Aktuálne správy