Popradskú fabriku Whirlpoolu definitívne ovládli Turci: Americký výrobca oznámil dokončenie miliardovej transakcie!

, TASR/red

Popradský závod na výrobu domácich spotrebičov je už definitívne pod kontrolou nového tureckého akcionára. Doterajší vlastník, americký Whirlpool, totiž oznámil úspešné dokončenie miliardovej transakcie, na základe ktorej väčšinový podiel aj v jeho európskom biznise získal turecký Arcelik.

Americký výrobca domácich spotrebičov Whirlpool oznámil, že dokončil transakciu s tureckou spoločnosťou Arcelik, výsledkom ktorej je nový podnik na výrobu spotrebičov v Európe. V ňom je väčšinovým vlastníkom turecká firma. Informuje o tom správa z agentúry DPA.

Súčasťou transakcie je aj závod na výrobu domácich spotrebičov v Poprade. Ide pritom o významného zamestnávateľa v regióne. Vo fabrike podľa účtovnej závierky za rok 2022 pracovalo viac ako 1100 ľudí a jej obrat prevyšoval 300 miliónov eur.

Vyše roka trvajúci proces

Whirlpool tak dokončil proces, ktorý oznámil ešte v januári minulého roka. Vtedy uviedol, že svoj európsky biznis presunie do novej spoločnosti, v ktorej kontrolný podiel bude vlastniť turecký Arcelik. Okrem toho informoval, že predá Arceliku celý svoj biznis na Blízkom východe a v Afrike, pričom aj tento proces v týchto dňoch americká firma dokončila.

Zlepšia sa po transakcii podmienky pre zamestnancov popradského závodu Whirlpool?

Whirlpool sa pre tento krok rozhodol po tom, ako dokončil prehodnocovanie svojho biznisu v regióne známom ako EMEA (Európa, Blízky východ a Afrika), s čím začal v apríli 2022. Viac sa totiž plánuje zameriavať na svoj biznis v Indii a na trhoch Amerík. V rámci regiónu EMEA si však ponechal divíziu KitchenAid.

Po dokončení celého procesu, ktorý trval dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, tak americká firma vlastní v novom podniku s označením Beko Europe BV 25-percentný podiel. Väčšinový 75-percentný podiel kontroluje turecká spoločnosť. Pôvodne sa počítalo s tým, že celý proces sa dokončí v 2. polroku 2023.

Whirpool na Slovensku cez tri dekády

Americká spoločnosť Whirlpool začala svoju históriu v popradskom závode bývalého československého podniku Tatramat písať v novembri 1991 podpisom zmluvy o založení budúceho spoločného podniku na výrobu práčok Whirlpool Tatramat. Nový spoločný podnik začal reálne fungovať v máji nasledujúceho roku a spoločnosť Whirlpool v ňom mala v tom čase 43-percentný podiel.

Americký koncern sa následne v roku 1996 stal 100-percentným vlastníkom podniku a zmenil jeho názov na Whirlpool Slovakia. 

Viac o téme: Arcelik , domáce spotrebiče , Poprad , Spojené štáty americké USA , Turecko , Whirlpool

Súvisiace články

Aktuálne správy