Štvrťročný odbyt automobilky Tesla prvýkrát za takmer štyri roky klesol

Odbyt amerického výrobcu elektromobilov Tesla sa v tohtoročnom prvom štvrťroku znížil o takmer deväť percent na 386 810 vozidiel zo zhruba 423 000 vozidiel pred rokom. Vykázal tak prvý medziročný pokles za necelé štyri roky a výrazne zaostal za očakávaniami analytikov. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnila spoločnosť. Akcie podniku po správe o poklese odbytu výrazne oslabili.

Automobilka uviedla, že k poklesu odbytu v prvom štvrťroku prispeli problémy spôsobené narušením dopravy v Červenom mori a sabotáž, ktorá obmedzila výrobu v jej nemeckej fabrike. Analytici v ankete spoločnosti FactSet predpovedali, že Tesla za prvý štvrťrok dodá zákazníkom 457 000 vozidiel, napísala agentúra AP.

Tesla, na čele ktorej stojí miliardár Elon Musk, sa v poslednom čase potýka so zostrenou konkurenciou a spomalením rastu dopytu po elektromobiloch. Automobilka naposledy vykázala medziročný pokles odbytu v druhom štvrťroku 2020, keď musela obmedziť výrobu v dôsledku pandémie choroby covid-19, napísala agentúra Reuters.

Akcie Tesly krátko po začatí utorkového obchodovania strácali okolo šiestich percent. Od začiatku tohto roka už prišli o zhruba tretinu svojej hodnoty. Finančné výsledky za tohtoročný prvý štvrťrok Tesla zverejní 23. apríla.

Viac o téme: automobilky , elektromobily , odbyt , Tesla , výroba áut

Súvisiace články

Aktuálne správy