Slovensko ako ekologický líder? Väčší pokles emisií skleníkových plynov vykázali iba dve krajiny únie

Štvrtý kvartál roku 2022 bol v porovnaní s posledným štvrťrokom 2021 pre Európsku úniu ekologicky lepším. Informovala o tom správa Eurostatu. Tešiť nás môže, že jedným z lídrov znižovania ekologického zaťaženia bolo aj Slovensko.

Európska únia podľa údajov Eurostatu vyprodukovala v poslednom kvartáli minulého roku o 4 % menej skleníkových plynov v porovnaní s posledným štvrťrokom 2021. Slovensko je na tom dokonca ešte o niečo lepšie. Spoločenstvo Európskej únie dosiahlo pozitívne výsledky aj napriek tomu že hospodárstva jednotlivých krajín sa pomaly zotavujú z dopadov pandémie, a väčšina krajín vykazuje ekonomický rast. Hodnota vyprodukovaných skleníkových plynov klesla aj v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 o relatívne vysokých 6 percent.

Najväčším znečisťovateľom priemysel či domácnosti

Medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia pritom patrili najmä priemysel a domácnosti. Tieto dve skupiny si pripísali zhodne 21-percentný podiel. S podielom 20 percent nasleduje oblasť dodávok elektrickej energie a pohonných hmôt. Ďalšími skupinami, ktoré si pripísali podiel presahujúci 10 percent, boli poľnohospodárstvo s 13 percentami a 11-percentná doprava a skladovanie.

V štvrtom kvartáli 2022 si medziročne pohoršili 3 z 9 sledovaných skupín. Najhoršie na tom bola doprava a skladovanie, ktoré si pripísali zvýšenie produkcie skleníkových plynov o 7 percent, mierne zhoršenie uhlíkovej stopy zaznamenala oblasť služieb (+1,6 %) a oblasť ťažby (+1 %). Naopak ekologické zlepšenie si pripísali oblasti ako odpadové hospodárstvo, zásobovanie elektrickej energie, pohonných hmôt, vody, polepšila si aj oblasť stavebníctva.

Slovensko je jedným z lídrov

Spomedzi jednotlivých krajín Európskej únie pritom Slovensko patrilo medzi lídrov v znižovaní uhlíkovej stopy. Najväčší pokles ekologického zaťaženia zaznamenalo Slovinsko, ktoré v poslednom kvartáli roku 2022 znížilo emisie až o 15,9 percent. Druhý najväčší pokles zaznamenalo Holandsko (-9,9 %) a prvú trojku uzatvára Slovensko s medziročným poklesom produkcie skleníkových plynov o 6,9 %. Všetky spomínané krajiny znížili uhlíkovú stopu aj napriek tomu že zaznamenali medziročný nárast HDP.

Zníženie ekologického zaťaženia si pripísala väčšina členských krajín Európskej únie. Produkcia skleníkových plynov však naopak narástla v štyroch krajinách. Najväčší nárast zaznamenalo Írsko, ktorého ekologické zaťaženie sa zvýšilo o 12,3 percenta. Ďalšími krajinami boli Lotyšsko (+6,8 %), Malta (+6,4 %) či Dánsko (+1,9 %). Okrem Lotyšska sa v týchto krajinách v podobných hodnotách zvýšilo aj HDP.

Viac o téme: ekológia , emisie oxidu uhličitého CO2 , Európska únia EÚ , Eurostat , Skleníkové plyny , Slovensko

Súvisiace články

Aktuálne správy