Produkcia piva na Slovensku v roku 2022 mierne stúpla

Produkcia piva na Slovensku vlani mierne vzrástla. Pivovary len tesne nedosiahli úroveň výroby predpandemického roku 2019. Produkcia nealkoholického piva pritom medziročne stúpla až o takmer tri pätiny. Mierny pokles zaznamenal segment radlerov. Informoval o tom výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Vladimír Machalík s odvolaním sa na štatistiky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Na Slovensku podľa neho aktuálne pôsobí 101 pivovarov.

„V roku 2022 pivovary na Slovensku pokračovali v miernom náraste produkcie. Celková výroba alkoholického, nealkoholického piva a radlerov dosiahla 3,175 milióna hektolitrov (hl). Produkcia alkoholického piva pritom stúpla na 2,449 milióna hl, čo znamená najúspešnejší rok od roku 2013, keď dosiahla 2,87 milióna hl. Najviac, až o tri pätiny, však vzrástla výroba nealkoholického piva. Jediným segmentom, ktorý zaznamenal pokles, bola produkcia radlerov. Tých vyrobili slovenské pivovary medziročne o sedem percent menej,“ priblížil Machalík.

Produkcia alkoholického piva po náročnom pandemickom období stúpla medziročne o 1,4 %. V absolútnej dominancii u spotrebiteľov prevažovali spodne kvasené ležiaky. Zákazníci však objavujú aj nové pivné štýly a medzi slovenskými pivovarmi sa zintenzívňuje trend varenia pivných špeciálov v nadväznosti na rôzne ročné obdobia. Prekvapením sú vrchne kvasené pivá s ovocnou zložkou, takzvané sour ales, ktoré sú tradične určené do letnej sezóny. Na Slovensku ich však remeselné pivovary varia pre stály dopyt zákazníkov už počas celého roka.

Nealkoholické pivo zaznamenalo v roku 2022 výrazný nárast produkcie

Nealkoholické pivo podľa Machalíka zaznamenalo v roku 2022 výrazný nárast produkcie, až o tri pätiny. Zo 76 000 hl v roku 2021 stúpla jeho produkcia na 121 000 hl, čo je nárast o 59 %. Slovensko si tak udržiava najvyššie priečky v rámci Európskej únie v obľube nealkoholického piva.

Produkcia radlerov zaznamenala podľa neho vlani pokles o 7 % zo 649 000 hl na 605 000 hl. Slovenskému trhu pritom už prakticky absolútne dominujú nealkoholické radlery, čo je v rámci EÚ ojedinelé. Radlery sú totiž na väčšine trhov Únie predovšetkým alkoholické nápoje.

V gastre je pivo najvýznamnejším nápojom z pohľadu tržieb

„Rok 2022 bol pre pivovary na Slovensku veľmi náročným rokom. Úvodné mesiace ešte doliehala pandémia, ku ktorej sa pridal konflikt na Ukrajine, obrovské nárasty cien surovín i energií. Následne sa začal významný rast inflácie, čo ovplyvnilo disponibilné príjmy spotrebiteľov. Napriek tomu sme zaznamenali vznik viacerých remeselných pivovarov, čo znamená, že pivo stále patrí medzi obľúbený nápoj Slovákov. V gastre je pivo stále s výrazným náskokom najvýznamnejším nápojom z pohľadu podielu na tržbách,“ dodal Machalík.

SZVPS združuje výrobcov piva a sladu na Slovensku produkujúcich 96 % trhu so slovenským pivom a 98 % trhu so slovenským sladom. Vzniklo v roku 1991 a je členom európskeho združenia výrobcov piva Brewers of Europe.

Viac o téme: alkohol , gastro , ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR MPRV , pivo , pivovary , produkcia , štatistika

Súvisiace články

Aktuálne správy