Na vädnutie chmeľu zatiaľ nie je liek, rozšíreniu sa dá brániť len opatrnosťou

Na hubovú chorobu vädnutia chmeľu, ktorá zasiahla aj české chmeľnice, zatiaľ nie je liek. Podľa českého ministra pôdohospodárstva Mareka Výborného (KDU-ČSL) sa rozšíreniu dá brániť len tým, že pestovatelia budú dodržiavať ochranné opatrenia, aby sa huba neprenášala na ďalšie plochy. V Česku ale zatiaľ zasiahla len menšiu časť chmeľníc, povedal v piatok Výborný pri svojej návšteve Žatca.

„Podľa informácií, ktoré máme od Ústredného a kontrolného skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, sme v Českej republike identifikovali ten problém vlani na 19 chmeľniciach z celkových 346. Problém ale je, že dva až tri roky nejde identifikovať, či tá huba v pôde je. Tá choroba spočíva v tom, že huba sa nachádza v pôde a nemusí dva roky alebo päť rokov tie rastliny vôbec napádať. Takže vlastne ani netušíme, aký veľký problém to v Česku je a ako sme sa dnes zhodli s chmeliarmi, ticho dúfame, že nás nepostihne to, čo postihlo Nemecko,“ povedal Výborný.

Podľa neho v Nemecku, ktoré spolu s Českom a Spojenými štátmi patrí medzi troch najväčších producentov chmeľu na svete, hubová choroba vädnutia chmeľu postihla už asi polovicu chmeľníc.

Jedinou šancou, ako šíreniu huby zabrániť, je dodržiavať opatrenia, aby sa nakazená zemina neprenášala na iné plochy

Jedinou šancou, ako šíreniu huby zabrániť, je tak podľa ministra dodržiavať hygienické a dezinfekčné opatrenia, aby technika alebo ľudia neprenášali hubou nakazenú zeminu na iné plochy, kde by sa mohla huba rozšíriť.

Ministerstvo podľa Výborného podporuje analýzu zeminy na zisťovanie výskytu huby, ktorá napáda chmeľ. Analýzu zabezpečuje Ústredný a kontrolný skúšobný ústav poľnohospodársky, ktorý je ministerstvu podriadený.

V prípade nakazenia chmeľnice potom pestovateľom iné neostáva, než vysadiť chmeľ na iných pozemkoch a na postihnutej chmeľnici na niekoľko rokov vysadiť inú plodinu, ktorá je voči hube imúnna.

Viac o téme: agro , Česko Česká republika ČR , chmeľ , pivo , poľnohospodárstvo

Súvisiace články

Aktuálne správy