Zlato, akcie, kryptomeny: Vlaňajšok investorom prial, na čom sa dalo najlepšie zarobiť?

, Redakcia

Mnohých investorov čerstvo skončený rok 2023 potešil. Darilo sa všetkým hlavným triedam aktív, okrem komodít. Ako konkrétne sa darilo americkým a európskym akciám, komoditám, kryptomenám či zlatu si môžete pozrieť v zhodnotení roka od J&T Banky.

S výnimkou komodít doručili všetky hlavné triedy aktív v minulom roku kladné zhodnotenie. Americké akcie sa vrátili do býčieho trhu, keď bluechipsový index Dow Jones a technologický index Nasdaq 100 dokonca prepísali historické maximá. Výrazné zisky zaknihovali aj európske burzy, kde nemecký či francúzsky akciový index dosiahli takisto rekordné úrovne.

„Za rely stál lepší ako očakávaný makroekonomický vývoj s ustupujúcimi inflačnými tlakmi a pokles dlhopisových výnosov pre očakávania skorého znižovania základných úrokových sadzieb centrálnymi bankami na oboch brehoch Atlantického oceána,“ dodáva J&T Banka.

Rastu akcií výrazne pomohol aj boom okolo umelej inteligencie, keď sa index Magnificient 7 zhodnotil o vyše 100 percent. Zlato tiež prekonalo rekordné úrovne, keď profitovalo z geopolitického napätia a predpokladov, že Fed nebude príliš dlho držať nastavenie menovej politiky hlboko v reštriktívnom pásme. Ropa zaknihovala prvú stratu od roku 2020, keď na trhu s komoditou napokon prevážil faktor bohato zásobeného trhu pri rekordnej ťažbe mimo združenia OPEC+, pod čo sa podpísal najmä rast americkej produkcie. 

Vysoký nárast za Atlantikom

Wall Street meraná indexom S&P 500 podľa J&T Banky zaknihovala vyše 24-percentný rast a takmer vymazala všetky straty z roku 2022, čím sa dostala opäť do býčieho trhu. Bluechipsový index Dow Jones však takmer 14-percentným rastom prepísal historické maximá podobne ako technologický benchmark Nasdaq 100, ktorý si polepšil o takmer 54 percent, čo je najlepší výkon od roku 1999, keď mu výrazne pomohol boom okolo umelej inteligencie.

Európske akcie merané širokým indexom STOXX 600 rástli o takmer 13 percent, pričom užší index Euro STOXX 50 narástol o vyše 19 percent a prepísal historické maximá podobne ako nemecký index DAX s rastom o vyše 20 percent a francúzsky index CAC 40 s kapitálovým zhodnotením necelých 17 percent.

Podarilo sa vám v minulom roku zarobiť na investovaní?

Celková globálna trhová kapitalizácia sa zvýšila približne o 14 percent na 111,4 bilióna dolárov. „Celkovo stál za akciovou rely, ťahanou predovšetkým rastom valuácií, lepší ako očakávaný makroekonomický vývoj s ustupujúcimi inflačnými tlakmi a pokles dlhopisových výnosov najmä v závere roka pre očakávania skorého znižovania základných úrokových sadzieb centrálnymi bankami na oboch brehoch Atlantického oceána. To zároveň podporilo očakávania jemného zosadnutia americkej ekonomiky a nie príliš hrboľatého pristátia zvyšku sveta,“ dodáva J&T Banka.

Darilo sa aj dlhopisom

Globálny dlhopisový trh zastavil pokles z roku 2022 napriek tomu, že Fed aj ECB až do jesene dynamicky zvyšovali základné úrokové sadzby na multiročné či historické maximá a výnos 10-ročných amerických dlhopisov sa priblížil k 5,0 percenta, čo predstavuje najvyššie úrovne od roku 2007. Dlhopisový Global Aggregate Total Return index dosiahol celkové zhodnotenie blížiace sa k šiestim percentám.

Komodity ako celok bola jediná trieda aktív v červených číslach v minulom roku, keď agregátne indexy zaknihovali straty okolo 10-13 percent. Komoditný ponukový šok odznieval, keď sa energetický trh adaptoval na novú geopolitickú situáciu najmä v súvislosti so sankciami voči Rusku a zlepšovali sa logistické reťazce aj vďaka zrušeniu politiky nulovej tolerancie kovidu v Číne. Komodity ako také tlačilo nadol aj relatívne slabé oživenie čínskej ekonomiky a skutočnosť, že výrobný sektor bol z globálneho hľadiska celý čas v kontrakcii (keď ekonomický rast bol ťahaný najmä službami).

Zlato malo v minulom roku za sebou pomerne volatilný vývoj s dvoma ráznymi skokmi nad dvetisícdolárovú métu a s prepísaním historických maxím.

Prvýkrát sa žltý kov dostal nad „dvojtisícku“ v marci v reakcii na bankový šok v Spojených štátoch (pád Silicon Valley Bank), keď sa zvýšila averzia voči riziku a výrazne pokleslo úročenie amerických dlhopisov. Druhý výskok zlata prišiel na jeseň, keď si z októbrových miním za dva mesiace pripísalo takmer 14 percent, pričom miestami sa obchodovalo nad 2 100 dolármi, čo predstavovalo historické maximá.

Kryptomeny opäť nepreukázali povesť bezpečného prístavu, keď ukázali vysokú koreláciu s vývojom akciových trhov. Ako ďalej dodáva J&T Banka, pôsobili teda ako rizikové aktíva, kde konštruktívna atmosféra na finančných trhoch zvyšovala ochotu podstupovať riziko. To sa pretavilo do vyše 160-percentného rastu bitcoinu. 

Dolár strácal

Dolár zaznamenal prvý stratový rok od roku 2020 voči euru, ako aj košu hlavných svetových mien, keď odovzdal približne tri percentá. Vo všeobecnosti mal ako bezpečný prístav tendenciu skôr sa oslabovať pri pomerne vysokom optimizme, ktorý panoval väčšinu času na finančných trhoch.

Navyše neprospieval mu ani rýchlejší ústup inflačných tlakov v  Spojených štátoch v porovnaní s Európou, čo vyvolávalo očakávania skorého „pivota“ menovej politiky Fedu (skoršieho ako v prípade ostatných hlavných svetových centrálnych bánk) s následnými prospektmi otočky v nastavení jeho menovej politiky.

Viac o téme: akciové trhy , dlhopisy , dolár , investovanie , J&T Banka , komodity , kryptomeny , úrokové sadzby , zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy