Washington sa nesnaží oddeliť americkú ekonomiku od čínskej, tvrdí Taiová

Washington sa nesnaží oddeliť americkú ekonomiku od čínskej. Uviedla to vo štvrtok americká obchodná zástupkyňa Katherine Taiová počas návštevy v Japonsku. TASR správu prevzala z AP.

Taiová uviedla, že administratíva prezidenta Joea Bidena nemá v úmysle zrušiť väzby s čínskou ekonomikou a obchodné sankcie USA voči Číne sú podľa nej „úzko cielené“. Vzhľadom na obrovskú veľkosť a dôležitosť nie je pretrhnutie väzieb s Čínou, ktorá udržuje svetovú ekonomiku v chode, „cieľom a už vôbec nie dosiahnuteľným“, povedal Taiová na tlačovej konferencii v Klube zahraničných korešpondentov Japonska.

Katherine Taiová
Katherine Taiová. foto:TASR/AP

Čínski predstavitelia často kritizujú USA pre ich obchodné sankcie a obmedzenia pri dodávkach pokročilých technológií ázijskej krajine. Obviňujú Washington, že sa snaží Čínu „brzdiť“. Podľa Taiovej spolupráca v obchode medzi USA a Čínou pokračuje a ona sama je „úplne otvorená rokovaniam s kolegami v Pekingu“, hoci nemá žiadne bezprostredné plány navštíviť Čínu.

USA sa snažia posilniť spoluprácu s ázijskými spojencami

USA sa snažia posilniť a rozšíriť spoluprácu v oblasti ekonomickej bezpečnosti s ázijskými spojencami a partnermi v reakcii na rastúcu asertivitu Číny a jej dominanciu v mnohých výrobných odvetviach. Bezpečnosť a stabilita dodávateľských reťazcov je problém, ktorý odštartovala pandémia ochorenia COVID-19 a ktorý viedol k nedostatku počítačových čipov a iného tovaru.

Nedávna dohoda s Japonskom o obchode s kritickými nerastmi umožní uplatniť si v USA daňové úľavy na elektrické vozidlá, ktoré využívajú kovy získané alebo spracované v Japonsku na základe amerického zákona o znižovaní inflácie ((Inflation Reduction Act, IRA). Táto dohoda je jedným z dôkazov záväzku USA „budovať kolektívnu odolnosť a bezpečnosť“, povedala Taiová.

Nový prístup ku globálnemu obchodu

Bidenova administratíva zaviedla nový prístup ku globálnemu obchodu a tvrdí, že tradičné spoliehanie sa Ameriky na pakty o voľnom obchode nedokázalo predvídať čínsky kapitalizmus ani možnosť, že taká veľká mocnosť, akou je Rusko, pôjde do vojny proti niektorému zo svojich obchodných partnerov.

Taiová nedávno v prejave na americkej univerzite hovorila o budovaní dodávateľských reťazcov medzi spojeneckými krajinami a znižovaní závislosti od geopolitických rivalov, ako je Čína. Zhodnotila tiež stav rokovaní o indicko-pacifickom hospodárskom rámci alebo IPEF, novom obchodnom pakte, ktorý navrhli USA. Uviedla pritom, že tretie kolo je naplánované o dva týždne v Singapure.

IPEF má 13 členov vrátane USA, ktorí sa podieľajú 40 % na globálnom hrubom domácom produkte. Patria medzi nich Austrália, Brunej, India, Indonézia, Japonsko, Južná Kórea, Malajzia, Nový Zéland, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam.

USA zintenzívnili diplomaciu v celom regióne, pričom minister zahraničných vecí Antony Blinken sa cez víkend zastavil vo Vietname, ktorý Washington považuje za kľúčový v rámci svojej stratégie pre región vzhľadom na tradičnú rivalitu krajiny s oveľa väčším susedom Čínou.      

Viac o téme: americká ekonomika , Čína , globálny obchod , Joe Biden

Súvisiace články

Aktuálne správy