Švajčiarska banka UBS oficiálne dokončila prevzatie Credit Suisse: Zavedie však prísne obmedzenia pre jej bankárov

Švajčiarska banka UBS v pondelok oznámila, že oficiálne dokončila prevzatie svojho problémového rivala Credit Suisse, ktoré sprostredkovala vláda. Vznikla tak obrovská banka so súvahou 1,48 bilióna eur a obrovskou silou v oblasti správy majetku.

 „Dokončili sme právne prevzatie Credit Suisse,“ uvádza sa vo vyhlásení banky, v ktorom fúziu označila za „začiatok novej historickej kapitoly“. Credit Suisse zasiahla v uplynulých rokoch séria škandálov vrátane krachu britskej finančnej spoločnosti Greensill, do ktorej investovala 10 miliárd dolárov, aj kolapsu amerického hedžového fondu Archegos Capital Management, ktorý jej priniesol stratu 5,5 miliardy dolárov. Akcie Credit Suisse sa 15. marca strmo prepadli po tom, ako jej hlavný akcionár Saudská národná banka odmietol poskytnúť ďalšiu finančnú injekciu.

A woman walks past the entrance of the headquarters of the Swiss banks Credit Suisse and UBS at the Paradeplatz in Zurich, Switzerland, Sunday March 19, 2023. (Michael Buholzer/Keystone via AP)

Vláda preto sprostredkovala prevzatie druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse konkurenčnou UBS, jednotkou na trhu, aby zabránila kolapsu finančného systému v krajine a možnému „rozšíreniu nákazy“ v globálnom finančnom systéme. Fúzia dvoch najväčších švajčiarskych bánk je technicky aj politicky zložitá, výsledkom je megabanka, ktorej veľkosť znepokojuje politických lídrov.

Generálny riaditeľ UBS Sergio Ermotti a predseda predstavenstva Colm Kelleher v otvorenom liste pre švajčiarske noviny označili najväčšiu bankovú dohodu od globálnej finančnej krízy v roku 2008 za „začiatok novej kapitoly“. Skupina bude dohliadať na aktíva v hodnote 5 biliónov dolárov, vďaka čomu bude mať UBS, najväčší správca majetku na svete, vedúce postavenie na kľúčových trhoch. Fúzia tiež ukončila 167-ročnú históriu Credit Suisse.

Obe banky spoločne zamestnávajú 120 tisíc ľudí po celom svete

Obe banky spoločne zamestnávajú 120 tisíc ľudí po celom svete, hoci UBS už uviedla, že zredukuje počet pracovných miest, aby využila synergie a znížila náklady.m UBS sa koncom minulého týždňa dohodla so švajčiarskou vládou na garanciách, ktoré sa týkajú núdzového prevzatia Credit Suisse, až do výšky 9 miliárd švajčiarskych frankov (9,26 miliardy eur). Straty do výšky 5 miliárd CHF pokryje UBS a v prípade, že presiahnu túto hranicu, bude ich garantovať vláda, ale maximálne do výšky 9 miliárd CHF.

UBS zavedie prísne obmedzenia pre bankárov z Credit Suisse

Švajčiarska banka UBS plánuje zaviesť prísne obmedzenia pre bankárov z konkurenčnej Credit Suisse, ktorú prevzala, vrátane zákazu nových klientov z vysoko rizikových krajín a komplexných finančných produktov. Uviedli to v nedeľu renomované hospodárske noviny Financial Times (FT) s odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou.

Credit Suisse
Foto: SITA/AP

UBS prišla so zoznamom takmer dvoch desiatok „červených čiar“, ktoré zakazujú zamestnancom Credit Suisse vykonávať celý rad činností. Patrí medzi ne prijímanie klientov z krajín, ako Líbya, Rusko, Sudán a Venezuela a uvádzanie nových produktov na trh bez súhlasu manažérov UBS, napísali FT.

Týka sa to aj ukrajinských politikov a štátnych podnikov, aby sa zabránilo možnému praniu špinavých peňazí, uviedli noviny. Credit Suisse odmietla článok komentovať, zatiaľ čo UBS neodpovedala okamžite na žiadosť agentúry Reuters o komentár.

Viac o téme: banky , Credit Suisse , prevzatie , Švajčiarsko , UBS

Súvisiace články

Aktuálne správy