Ruské reálne mzdy vlani stúpli o 7,8 percenta, nezamestnanosť je rekordne nízka

Ruské reálne mzdy v roku 2023 stúpli o 7,8 percenta. Nezamestnanosť bola v januári rekordne nízka a ekonomika minulý mesiac medziročne pridala 4,6 percenta. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z najnovšej sady zverejnených štatistík. Ruská ekonomika sa v minulom roku prudko odrazila od prepadu v roku 2022. Jej rast je ale do veľkej miery závislý od štátom financovanej výroby zbraní a munície pre vojnu na Ukrajine, čo maskuje problémy, ktoré bránia zlepšeniu životnej úrovne Rusov, napísala agentúra Reuters. Krajinu čakajú v polovici marca prezidentské voľby, v ktorých sa bude usilovať o znovuzvolenie aj doterajší prezident Vladimir Putin.

Mzdy sú v Rusku, kde roky vysokej inflácie znížili kúpnu silu občanov, citlivou témou. Reálne mzdy sú upravované o infláciu a vykazujú sa s mesačným oneskorením.

Maloobchodné tržby, ktoré sú kľúčovým ukazovateľom spotrebiteľského dopytu, sa v januári medziročne zvýšili o 9,1 percenta, čo prekonalo očakávania analytikov. Tí predpokladali nárast o 7,8 percenta.

Centrálna banka v utorok uviedla, že spotrebiteľský dopyt zostáva vysoký a len začína reagovať na prísnu menovú politiku. Úrokové sadzby sa v Rusku pohybujú na úrovni 16 percent.

Nedostatok pracovných síl brzdí produktivitu ekonomiky

Medziročný rast spotrebiteľských cien k 26. februáru predstavoval 7,58 percenta. Nezamestnanosť sa v januári znížila na rekordne nízku úroveň 2,9 percenta, uviedol štatistický úrad Rosstat. Nedostatok pracovných síl brzdí produktivitu ekonomiky.

Prvý vicepremiér Andrej Belousov v utorok upozornil na niektoré ekonomické problémy, ktorým Rusko čelí. Varoval, že vlaňajšie oživenie hrubého domáceho produktu (HDP) nie je známkou udržateľného hospodárskeho rastu.

Viac o téme: hrubý domáci produkt HDP , menová politika , mzdy , nezamestnanosť , reálne mzdy , Rusko , spotrebitelia

Súvisiace články

Aktuálne správy