Poľská centrálna banka má za minulý rok rekordnú stratu 20,8 miliardy zlotých

Strata poľskej centrálnej banky sa vlani zvýšila na rekordných 20,8 miliardy zlotých z 16,9 miliardy zlotých v predchádzajúcom roku. S odvolaním sa na finančnú správu banky o tom v stredu informujú poľské médiá.

Na finančné výsledky centrálnej banky má značný vplyv vývoj kurzu domácej meny, ktorý ovplyvňuje hodnotu jej devízových rezerv, upozornila agentúra Reuters. Poľský zlotý posilnil po októbrových parlamentných voľbách, v ktorých získali väčšinu strany podporujúce súčasnú politiku Európskej únie. Znížilo to hodnotu devízových rezerv banky v domácej mene.

Nová vládna koalícia sa teraz snaží dostať guvernéra centrálnej banky Adama Glapińského pred štátny tribunál, ktorý sa zaoberá prehreškami najvyšších štátnych úradníkov voči ústave. Dôvodom sú okrem iného výsledky banky, píše Reuters.

Guvernér čelí obvineniu z poskytovania zavádzajúcich informácií o výsledkoch banky

Nová vláda tvrdí, že Glapiński porušil nezávislosť centrálnej banky, pretože uspôsoboval menovú politiku potrebám vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá v októbrových voľbách prišla o väčšinu v parlamente. Guvernér čelí okrem iného obvineniu, že poskytoval ministerstvu financií zavádzajúce informácie o výsledkoch banky.

Glapiński vlani v auguste ministerstvu oznámil, že centrálna banka by za rok 2023 mohla vykázať zisk šesť miliárd zlotých. Guvernér uviedol, že za rozdielom medzi jeho augustovým odhadom a skutočným výsledkom stojí posilnenie zlotého po októbrových voľbách.

Viac o téme: centrálne banky , menová politika , Národná banka Poľska NBP , rekord , strata

Súvisiace články

Aktuálne správy