Poliaci chcú zákaz dovozu potravín z Ruska a Bieloruska do únie: Čo na to náš agrorezort?

, Redakcia

Dovoz agroproduktov z Ruska a Bieloruska do európskych krajín by mal byť zaťažený sankciami. Navrhuje to náš severný sused, ktorý by týmto opatrením chcel reagovať na rozsiahle protesty európskych farmárov. Problémy s bezcolným dovozom komodít pociťuje aj Slovensko. Či sa však pridáme k poľskej iniciatíve, je zatiaľ otázne. Ministerstvo pôdohospodárstva totiž odkazuje, že chce riešiť hlavne dovoz komodít z Ukrajiny a tretích krajín.

Výzva poľského premiéra Donalda Tuska na uvalenie sankcií na potravinárske a poľnohospodárske produkty dovážané z Ruska a Bieloruska prišla začiatkom marca. A to v reakcii na protesty európskych farmárov. Tí totiž týždne protestovali naprieč celou Európou proti podľa nich prísnym environmentálnym reguláciám EÚ, konkurencii vyplývajúcej z lacného dovozu z tretích krajín a nízkym mzdám.

„Bol by som radšej, keby sme ako celá Európska únia rozhodli o sankciách voči Rusku a Bielorusku, pokiaľ ide o potraviny a poľnohospodárske výrobky,“ povedal podľa agentúry TASR Tusk novinárom počas návštevy Litvy.

Susedný pobaltský štát Lotyšsko ešte vo februári zaviedol dočasný zákaz dovozu obilia a iných poľnohospodárskych výrobkov z Ruska a Bieloruska, a to aj cez sprostredkovateľské krajiny.

Jasnú odpoveď zatiaľ nepoznáme

Postoj Slovenska k tomuto návrhu nie je zatiaľ jasný. Ministerstvo pôdohospodárstva na otázky webu oPeniazoch.sk odpovedalo, že chce prioritne riešiť likvidačný dovoz od nášho východného suseda. Odpovedi na priamu otázku v súvislosti so zákazom dovozu agrokomodít a potravín z Ruska a Bieloruska sa vyhlo.

„Pre Slovenskú republiku je ohrozujúci najmä dovoz z Ukrajiny a tretích krajín, ktorý nie je viazaný na colný styk a likviduje slovenský i európsky poľnohospodársky trh, a preto je podstatné, že vláda SR predĺžila zákaz dovozu komodít z Ukrajiny a zároveň rozšírila počet komodít na 14. Slovensko sa musí zamerať, aby náš trh nelikvidoval bezcolný dovoz komodít z Ukrajiny a tretích krajín,“ uviedol agrorezort.

Malo by Slovensko podporiť sankcie na dovoz agroproduktov z Ruska a Bieloruska?

Premiér Poľska v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že iniciatíva na úrovni EÚ bude účinnejšia než rozhodnutia jednotlivých regionálnych členských štátov bloku.

Tusk dodal, že predloží návrh uznesenia poľského parlamentu, v ktorom vyzve Európsku komisiu, aby na dovoz z Ruska a Bieloruska uvalila „úplné sankcie“.

Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu blokuje kľúčové trasy v Čiernom mori, ktoré Kyjev využíval na export svojich agroproduktov. Európska únia v snahe pomôcť Ukrajine v roku 2022 zrušila clá na ukrajinský tovar, ktorý sa prepravuje cez členské štáty eurobloku.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Pre logistické problémy sa väčšina vyvážaného ukrajinského obilia nahromadila v susednom Poľsku a miestni poľnohospodári sú nútení predávať svoj tovar za nižšie ceny.

Poľskí poľnohospodári už dlhšie blokujú hraničné priechody s Ukrajinou aj diaľnice na protest proti podľa nich nespravodlivej konkurencii a dovozu lacných výrobkoch z Ukrajiny, dodáva TASR.

Vzťahy medzi Poľskom a Ukrajinou sa čoraz viac vyostrujú v súvislosti s blokádami hraníc a sporom o obilie. V posledných týždňoch najmenej štyrikrát poľskí demonštranti vysypali ukrajinské obilie z nákladných áut a vlakov.

Poľský premiér Tusk v Litve tiež povedal, že celoeurópske sankcie by umožnili efektívnejšie ochraňovať európske poľnohospodárske a potravinárske produkty a tiež umožnili „plne odblokovať možnosti vývozu ukrajinských výrobkov do tretích krajín“.

Viac o téme: agro , agrokomodity , Bielorusko , clá , Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR , Poľsko , Rusko , sankcie , Ukrajina , zákaz dovozu

Súvisiace články

Aktuálne správy