Objem poskytnutých hypoték v Česku vzrástol v septembri takmer o 90 percent

Banky a stavebné sporiteľne v Česku poskytli v septembri hypotéky v hodnote 13,6 miliardy Kč (551,28 milióna eur). Medziročne to znamená zvýšenie takmer o 90 %. Dôvodom však je, že údaje sa porovnávajú s veľmi nízkymi hodnotami druhej polovice minulého roka. Uviedla to Česká banková asociácia (ČBA), ktorej údaje zverejnil server novinky.cz. Napriek opticky veľmi silnému medziročnému rastu zostáva hypotekárny trh o polovicu nižší než v septembri 2020.

V medzimesačnom porovnaní objem poskytnutých hypoték dokonca o 3,5 % klesol. „Pozorujeme mierny rast hypoték čerpaných na malometrážne byty. Jednotky 1+kk a 2+kk predstavujú zhruba dve tretiny z bytov, na ktoré naši klienti čerpajú nové hypotéky,“ uviedol hovorca Českej sporiteľne Filip Hrubý. Úrokové sadzby v septembri pokračovali v poklese a dostali sa bližšie k hranici 5,7 %. To je najnižšia hodnota za posledný rok, uviedla ČBA. Objem skutočne poskytnutých nových hypoték bez refinancovania dosiahol v septembri 11,3 miliardy Kč oproti 11,5 miliardy Kč v auguste.

Objem refinancovaných úverov potom predstavoval 2,3 miliardy Kč, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci to bolo 2,6 miliardy Kč. Aj počet poskytnutých nových hypotekárnych úverov sa v septembri mierne znížil na 3500. Stále však zotrval nad mesačným priemerom v tomto roku, ktorý mierne presahuje 3000. Naďalej však ide o nízky počet v porovnaní s rokom 2020, keď sa priemerný mesačný počet nových hypoték pohyboval okolo 6700 a vo výnimočne silnom roku 2021 dosahoval zhruba 9500 hypoték.

Viac o téme: ČR , hypotéky , objem , prudký , rast , september

Súvisiace články

Aktuálne správy