Nový pizza index: Skutočné náklady Talianov na život rastú rýchlejšie, ako ukazuje inflácia

Rast nákladov na prípravu pizze v Taliansku prevýšil rast inflácie. Upiecť svetoznámu margheritu bolo v decembri medziročne drahšie o 30 percent, zatiaľ čo miera inflácie predstavovala 12,3 percenta.

Informuje o tom agentúra Bloomberg, ktorá nanovo každý mesiac zostavuje takzvaný index margherity. Na príklade jedného z miestnych tradičných a jednoduchých jedál tak dokazuje, ako sa Talianom zvyšujú životné náklady.

Porovnanie údajov talianskeho štatistického úradu a ministerstva financií preukazuje rast cien základných prísad pre margheritu – múky, paradajky, syr mozzarella a olivový olej. Bloomberg započítal aj spotrebu elektriny potrebnú na pečenie pizze v domácej elektrickej rúre.

Vyšlo mu, že náklady na domácu výrobu vzrástli oveľa výraznejšie, ako keď sa človek rozhodne pre predpripravenú verziu. Cena týchto tovarov sa zvýšila iba o 9,9 percenta, pravdepodobne vďaka úsporám z rozsahu.

Energie, ale aj mozzarella

Okrem ceny energií zaznamenala najstrmší skok v nákladoch v indexe mozzarella, ktorá zdražela takmer o 27 percent, a potom múka, ktorej cena vzrástla takmer o 22 percent. Tieto a ďalšie ingrediencie sú pomerne bežnými položkami v nákupnom košíku typickej talianskej domácnosti, aj keď nie každý si urobí čas na prípravu pizze doma.

Talianska vláda sa snaží občanom s účtami pomáhať. Aby mohli ľahšie zaplatiť plyn a elektrinu, uvoľnil Rím na túto pomoc 75 miliárd eur.

Viac o téme: Bloomberg , ceny , ceny energií , inflácia , makroekonomika , potraviny , Taliansko

Súvisiace články

Aktuálne správy