Nemecko a Francúzsko podporujú zotrvanie Georgievovej na čele Medzinárodného menového fondu

Nemecko podporí generálnu riaditeľku Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalinu Georgievovú, ktorá sa uchádza o druhé funkčné obdobie. Uviedol to v pondelok minister financií Christian Lindner. Nemecko sa tak pridalo k Francúzsku, ktoré takisto podporuje zotrvanie bulharskej ekonómky na čele fondu na ďalšie funkčné obdobie. Informuje správa Reuters.

„Georgievová previedla MMF v uplynulých rokoch ťažkými časmi. Som presvedčený, že je presne tou správnou osobou, ktorá povedie inštitúciu cez budúce výzvy a posilní pozíciu MMF ako zástancu štrukturálnych reforiem v našich ekonomikách,“ uviedol Lindner v príspevku na sociálnej sieti X.

Minulý mesiac francúzsky minister financií Bruno Le Maire povedal, že podporí Georgievovú na druhé funkčné obdobie, pričom ju pochválil za „skvelú prácu“, ktorú odviedla ako riaditeľka MMF. V piatok (8. 3.) Georgievová, ktorej súčasné funkčné obdobie sa končí 30. septembra 2024, povedala, že jej bude cťou slúžiť druhé päťročné obdobie na čele globálneho veriteľa.

Podľa nepísaného pravidla by tento post mal zastávať Európan, pričom vedúca funkcia vo Svetovej banke pripadá USA. Všetkých 11 šéfov, ktoré MMF riadili od jej vzniku v roku 1945, pochádzalo z Európy.

Viac o téme: Francúzsko , Kristalina Georgievová , Medzinárodný menový fond MMF , Nemecko

Súvisiace články

Aktuálne správy