Nemecké firmy pôsobiace v Číne žiadajú od vlády väčšiu podporu

Nemecké firmy pôsobiace v Číne žiadajú od vlády väčšiu podporu. V prieskume Nemeckej obchodnej komory označilo 61 % oslovených firiem za najväčší problém cenové tlaky. Informuje o tom správa z agentúry DPA.

Firmy čelia silnej konkurencii v čase, keď sa dopyt na čínskom trhu aj vo svete oslabuje, uviedol Clas Neumann, predseda predstavenstva Nemeckej obchodnej komory vo východnej Číne. Ministra hospodárstva Roberta Habecka, ktorý tento týždeň navštívi Čínu, vyzvali, aby sa na rokovaniach s predstaviteľmi vlády v Pekingu zasadil za rovnaké zaobchádzanie s nemeckými a ďalšími zahraničnými spoločnosťami. Hrozba Európskej únie (EÚ), ktorá zvažuje zavedenie sankčných ciel na čínske elektromobily, by nemala byť jedinou témou diskusie, uviedol Maximilian Butek, výkonný riaditeľ zastúpenia Nemeckej hospodárskej komory vo východnej Číne.

Nemecké spoločnosti sa dlhodobo sťažujú na nespravodlivé podmienky, ktorým čelia na čínskom trhu. V prieskume 75 % firiem uviedlo, že vo svojom odvetví zaznamenali nadmerné kapacity zo strany čínskej konkurencie.

Čína čelí kritike, že svojou politikou štátnych dotácii umelo zvyšuje produkciu, napríklad v oblasti výroby batérií alebo solárnych panelov, ktoré potom zaplavujú zahraničné trhy. Peking tieto obvinenia odmieta. Butek poznamenal, že tento problém pravdepodobne vyrieši samotný trh.

„Domnievame sa, že v súčasnosti ide skôr o strednodobý efekt, ktorý sa však v najbližších dvoch alebo troch rokoch nevyrieši, kým nedôjde ku konsolidácii a k zníženiu nadmernej kapacity,“ povedal.

Napriek mnohým problémom zostáva podľa prieskumu viac ako tretina (38 %) nemeckých spoločností aktívnych v Číne optimistická a očakáva zlepšenie hospodárskej situácie. Takmer polovica nepredpokladá zmenu a 16 % sa pripravuje na zhoršenie. Len približne štvrtina podnikov očakáva, že ich zisky v tomto roku porastú.

Viac o téme: Čína , Nemecko , podniky , podpora , vláda

Súvisiace články

Aktuálne správy