Najväčší nórsky penzijný fond sa zbavuje podielov v Perzskom zálive

Najväčší nórsky penzijný fond sa zbavuje podielov v 11 štátnych spoločnostiach v Perzskom zálive. Dôvodom je „neprijateľne vysoké riziko porušovania ľudských práv“ a nezhody v otázke ochrany klímy, oznámil vo štvrtok fond KLP. Informuje správa agentúry AFP. 

Fond KLP, ktorý spravuje aktíva v hodnote viac ako 700 miliárd nórskych korún, uviedol, že s výnimkou energetického gigantu Saudi Aramco pôsobia ostatné subjekty v telekomunikačnom a realitnom sektore.

„Štáty Perzského zálivu sa naďalej vyznačujú autoritárskymi vládnymi systémami, ktoré obmedzujú slobodu prejavu a politické práva,“ uviedla Kiran Azizová, vedúca oddelenia zodpovedného investovania v KLP. Hlavným dôvodom rozchodu so spoločnosťou Saudi Aramco je, že nemá plán energetickej transformácie, dodala. Saudi Aramco vlastní z 90 % Saudská Arábia. 

Hodnota predstavuje 15 miliónov USD

Celková hodnota odpredaných podielov predstavuje približne 15 miliónov amerických dolárov, špecifikoval fond. V roku 2022 sa KLP zbavil podielov v ruských spoločnostiach, čím reagoval na agresiu Moskvy voči Ukrajine. Rok predtým zase dopredal podiely v spoločnostiach, ktoré mali prepojenia na izraelské osady na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

Viac o téme: fond , Moskva , Nórsko , riziko

Súvisiace články

Aktuálne správy