Medzinárodný menový fond zlepšil tohtoročnú prognózu vývoja svetovej ekonomiky

Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 %. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb.

Ako uviedol MMF v najnovšom odhade, tento rok by globálna ekonomika mala vzrásť o 2,9 %. To znamená zlepšenie pôvodnej prognózy z októbra o 0,2 percentuálneho bodu. Oproti roku 2022 to však stále znamená spomalenie tempa rastu o 0,5 percentuálneho bodu.

V roku 2024 by sa rast svetovej ekonomiky mal v porovnaní s rokom 2023 zrýchliť na 3,1 %, predpokladá MMF. V tomto prípade to však predstavuje mierne zhoršenie pôvodnej prognózy z októbra, keď MMF očakával v roku 2024 zrýchlenie rastu na 3,2 %.

Fond zlepšil v rámci novej prognózy odhad na tento rok pre USA aj eurozónu. V prípade USA očakával v októbrovom odhade rast o 1 %, teraz počíta s tohtoročným rastom o 1,4 %. Oproti roku 2022 to však predstavuje spomalenie z 2 %. V roku 2024 očakáva MMF spomalenie tempa rastu na 1 %.

USA porastú rýchlejšie ako eurozóna

Ekonomika eurozóny bude rásť v porovnaní s USA tento rok pomalšie, opäť však o niečo výraznejšie, než MMF predpokladal pred tromi mesiacmi. Vtedy stanovil eurozóne rast v tomto roku na úrovni 0,5 %, v najnovšom odhade počíta s rastom o 0,7 %. Ako fond dodal, Európa sa dokázala na vyššie energetické náklady adaptovať rýchlejšie, než sa predpokladalo, a aj nedávne zmiernenie cien energií regiónu pomohlo. Oproti vývoju v minulom roku je to však stále výrazné spomalenie rastu, keďže za rok 2022 predpokladá fond rast ekonomiky eurozóny o 3,5 %. V roku 2024 odhaduje fond pre menový blok zrýchlenie rastu na 1,6 %.

Británia je jedinou z veľkých priemyselne rozvinutých ekonomík, ktoré v roku 2023 podľa fondu zaznamenajú recesiu. MMF očakáva, že ekonomika Británie klesne tento rok o 0,6 %, najmä v dôsledku rastúcich životných nákladov domácností vrátane energií a úverov na bývanie.

Čo sa týka Číny, druhej najväčšej ekonomiky sveta, MMF revidoval odhad jej rastu výrazne smerom nahor. Zatiaľ čo v októbri počítal s tohtoročným rastom čínskej ekonomiky o 4,4 %, teraz očakáva, že rast dosiahne 5,2 %. Prispela k tomu zmena v protipandemických opatreniach Číny, ktorá v závere minulého roka ukončila politiku nulovej tolerancie voči covidu. Práve tieto opatrenia spomalili rast čínskeho hospodárstva vlani na 3 %, čo bolo najslabšie tempo rastu za viac než štyri desaťročia.

Po zrýchlení Čína opäť spomalí

MMF zároveň uviedol, že v roku 2024 by sa tempo rastu čínskej ekonomiky malo oproti terajšiemu roku spomaliť na 4,5 %. Následne by v strednodobom horizonte mal rast pokračovať tempom pod 4 %.

Na druhej strane, MMF počíta s robustným rastom ekonomiky Indie. V jej prípade fond ponechal odhad z októbra nezmenený, čo znamená rast o 6,1 %. V roku 2024 by sa potom tempo rastu malo zrýchliť na 6,8 % a dosiahnuť tak výsledky za rok 2022. Práve Čína a India by sa na tohtoročnom raste svetovej ekonomiky mali spolu podieľať viac než 50 %.

Čo sa týka vývoja inflácie vo svete, tá by podľa fondu mala v tomto roku dosiahnuť 6,6 % a v nasledujúcom roku by sa mala zmierniť na 4,3 %. Napriek tomu stále zostane nad predpandemickou úrovňou okolo 3,5 %, dodal MMF.

Viac o téme: Čína , Európska únia EÚ , eurozóna , hrubý domáci produkt HDP , makroekonomika , Medzinárodný menový fond MMF , Spojené štáty americké USA , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy