Kontroverzný aj geniálny Berlusconi: Ako sa expremiér Talianska dostal k majetku za takmer 7 miliárd dolárov?

V pondelok 12. júna obletela svet správa o úmrtí bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Ten sa však do histórie nezapísal iba ako politik, ale predovšetkým ako prefíkaný obchodník a jeden z najbohatších Talianov. Svojho obchodného ducha využil najmä v oblasti stavebníctva, reklamy a médií, no podarilo sa mu finančne vzkriesiť aj jeden z milánskych futbalových klubov. Život kontroverzného podnikateľa a politika lemovalo viacero úspechov ale aj pádov.

Boli to však najmä úspechy, ktoré sa pripísali na veľkom bohatstve bývalého talianskeho premiéra. Podľa rebríčka Forbes sa s majetkom v hodnote 6,8 miliardy amerických dolárov pohyboval okolo 350. miesta najbohatších ľudí na planéte. V samotnom Taliansku bol dokonca tretím najbohatším človekom. Pred neho sa dostali iba Giovanni Ferrero a Giorgio Armani. Čo bolo Berlusconiho kľúčom k obrovským majetkom?

Prvé úspechy v podnikaní zaznamenal Berlusconi už v mladom veku. Na konci 60. rokov sa zaslúžil o začiatok výstavby 4000 bytov vo východnej časti Milána. Rezidenčná štvrť Milano Due, ktorá bola dokončená v roku 1979, sa vyznamenala najmä vďaka šikovnému systému zaisťujúcom bezpečnosť pre chodcov. Oblasť stavebníctva však neopustil ani po tomto úspešnom projekte.

Peniaze, ktoré zarobil v počiatkoch svojej obchodnej kariéry, využil na vstup do oblasti médií. V roku 1973 založil televíznu stanicu Telemilano. Stanica začala vysielať o rok neskôr a v nasledujúcich rokoch Berlusconi kúpil aj ďalšie dve televízne stanice.

Mediálne impérium

V roku 1978 založil spoločnosť Fininvest, ktorá ho podnikateľsky sprevádzala až do jeho smrti. Počas prvých piatich rokov prevádzky mu podľa odhadov zarobila táto spoločnosť bezmála 60 miliónov eur. Predmetom dohadov bolo najmä financovanie spoločnosti. Podľa vyšetrovaní sa totiž mali na ňom podieľať viacerí vrcholní predstavitelia talianskej vlády.

Berlusconi so spoločnosťou Fininvest v nasledujúcich rokoch rozširoval mediálne impérium o ďalšie televízne stanice. Firma sa taktiež zaslúžila o vznik prvej národnej súkromnej siete pre vysielanie televízie. Počas svojej podnikateľskej kariéry rozširoval aj svoj politický vplyv, ktorý mu pomohol aj v obchodnej činnosti. Spolupracoval s Benedettom Craxim, vtedajším premiérom Talianska, ktorému sa podarilo presadiť legalizovanie súkromného celoštátneho prenosu, ktorý využívali Berlusconiho televízne stanice.

V druhej polovici 90. rokov začal Berlusconi postupne rozpredávať svoje majetkové podiely v mediálnych skupinách. Najväčšie obchody sa uskutočnili v rokoch 1995 a 1999, keď Berlusconi ustúpil zo svojich pozícií v prospech nemeckých spoločností Kirch Group a Epsilon MediaGroup. V novom storočí sa Berlusconi začal venovať primárne politickej kariére a jeho podnikateľská činnosť išla mierne do úzadia.

AC Miláno či A.C. Monza

Obchodnícky duch ukázal bývalý taliansky premiér aj v menej tradičnej podnikateľskej sfére. V roku 1986 kúpil krachujúci milánsky klub AC Miláno. Počas éry jeho vlastníctva sa klub dostal do európskej futbalovej smotánky a zaznamenal mnoho úspechov. Po roku 2010 sa Berlusconi prizeral miernemu úpadku výkonnosti klubu a tak ho v roku 2017 predal. Podľa odhadov za svoj majoritný podiel zinkasoval viac ako 740 miliónov eur.

majetok Silvia Berlusconiho
Prezident AC Miláno Silvio Berlusconi na pleciach hráčov Milána po víťazstve v talianskej lige v roku 1988 na milánskom štadióne San Siro. Foto: SITA/AP

V roku 2018 však kúpil ďalší milánsky klub A.C. Monza, s ktorým sa v roku 2022 dostal do najvyššej talianskej súťaže. Berlusconi pobavil vyjadrením, v ktorom hráčom klubu povedal, že ak vyhrajú nad Juventusom či jedným z milánskych klubov, objedná im autobus plný prostitútok.

Život poznačený škandálmi

Politický ale aj podnikateľský život Silvia Berlusconiho poznačilo viacero škandálov. Berlusconi bol totiž v roku 2013 uznaný za vinného za objednávku sexuálnych služieb, ktoré mal využívať s maloletou osobou. Odvolací súd ho v roku 2014 oslobodil od všetkých obvinení, vďaka čomu sa mohol opäť uchádzať o volené pozície.

Berlusconi bol taktiež obvinený z korupcie, ktorá mu za vinu preukázaná nebola. Počas života bol spájaný so sicílskou mafiou či kauzou Panama Papers.

Viac o téme: AC Miláno , investičné portfólio , majetok , médiá , Silvio Berlusconi , stavebníctvo , Taliansko

Súvisiace články

Aktuálne správy